Revolucion në transportin urban, Urban Aeronautics zhvillon makinat fluturuese

Kompania kryesore ajrore hapësinore izraelite Urban Aeronautics po revolucionarizon të ardhmen e lëvizjes urbane.


Nga Heather Gelbord

Urban Aeronautics (UA), një kompani udhëheqëse izraelite e hapësirës ajrore po revolucionon në të ardhmen e lëvizjes urbane. Kompania projektoi dhe aktualisht po zhvillon avionë me madhësi makine që do të sigurojnë transport të sigurt dhe të shpejtë përmes integrimit të qetë të qytetit.

CityHawk, i projektuar nga veterani i Boeing, Dr. Rafi Yoeli dhe Israel Aerospace Industries përdor një teknologji të re të quajtur Fancraft që përfshin dy tifozë të kanaleve të brendshme që mbajnë zanatin lart. Për shkak të dizajnit të saj të brendshëm, avioni Urban Aeronautics VTOL nuk ka krahë ose rotorë të ekspozuar dhe mund të ulet dhe të fluturojë në hapësira sfiduese ku automjetet e aviacionit konvencional nuk mund të kenë mundësi.

“Vizioni ynë,” thotë Haran Ben-Eliahou, nënkryetar i Urban Aeronautic, “është krijimi i një automjeti për lëvizjen urbane. Gjithçka është kompakte dhe e mbyllur brenda automjetit për të lejuar transportin e sigurt dhe aftësinë për të zbritur në çdo çati apo cep të qytetit të disponueshëm. ”

Ben-Eliahou shpjegon se rastet kryesore të përdorimit për avionët VTOL janë sigurimi i shërbimit të anijes midis aeroporteve dhe qendrave të qytetit dhe shërbimi si ambulanca ajrore mjekësore për të transportuar viktimat e aksidenteve. “Ka shumë vende ku helikopterët nuk mund të hyjnë dhe me një Cityhawk, ju mund të shpëtoni jetë duke arritur më shpejt sesa një ambulancë e rregullt.”

Projektuar sipas kërkesave ekzistuese të FAA, Cityhawk përdor tifozë të fuqishëm me kanale, duke rezultuar në kontroll superior, stabilitet, shpejtësi, siguri dhe zvogëlim të zhurmës. Pas më shumë se 300 fluturimesh provë, teknologjia ka demonstruar qartë potencialin për të fluturuar në terrene të mbushura me njerëz përfshirë zonat urbane, të pyllëzuara dhe malore ku është e vështirë për helikopterë rrotullues dhe avionë të tjerë të veprojnë në mënyrë të sigurt.

Qytetet në të gjithë botën duke përfshirë LA, Vancouver, Singapori, Parisi dhe Londra, po ndërmarrin hapat e tyre të parë drejt zbatimit të këtij aviacioni revolucionar me fluturime tregtare që priten që nga viti 2025.

Morgan Stanley parashikon që deri në vitin 2025, industria e anijeve VTOL do të jetë një biznes prej 123 miliardë dollarësh dhe deri në vitin 2030 do të rritet në mbi 300 miliardë dollarë. Deri në vitin 2040, pritet të arrijë 1.5 trilion dollarë.

Në vetëm pesë vjet, mijëra aeroplanë VTOL në të gjithë botën do të transferojnë pasagjerë nga aeroportet në qendrat e qyteteve. Infrastruktura e kërkuar për këto pajisje, sugjeron Ben-Eliahou, do të jetë më shumë një faktor kufizues sesa vetë avioni.

“Kjo është ajo që e bën produktin tonë kaq unik. Meqenëse nuk mbështetet në shumë infrastrukturë të re, mund të bëjë një integrim pothuajse të qetë në qytet. ”

Dizajni Urban Aeronautics ka rrotullues të brendshëm të cilët rezultojnë në një operacion thelbësisht më të sigurt, kohë më të shkurtra kthimi dhe një fluks shumë më të madh pasagjerësh në shkallë duke i dhënë UA një avantazh ndaj modeleve konkurruese që hyjnë në treg.

Urban Aeronautics ka bashkëpunuar me disa nga emrat kryesorë në industrinë e hapësirës ajrore, duke përfshirë Boeing dhe Safran, firma franceze e përbërësve të hapësirës ajrore, me planet për të marrë miratimin e FAA dhe për t’u certifikuar plotësisht deri në vitin 2026.

“Zhvillimi i një avioni kërkon kohë, por planet tona janë në vend,” thotë Ben-Eliahou. “Përvoja jonë e gjerë me stafin që ka punuar për IAI dhe kompani të tjera të mëdha të aviacionit tregtar, duke na dhënë një ekip të fortë për të ekzekutuar ato plane dhe për ta sjellë atë në treg.”

Ndërsa versionet fillestare të CityHawk do të funksionojnë në një motor standard jet duke përdorur karburant avioni, kompania pret që modelet e ardhshme të prodhimit të funksionojnë në motorët elektrikë të mundësuar nga qelizat e karburantit të hidrogjenit.

Kompania ka në plan të projektojë dhe prodhojë avionët VTOL dhe aktualisht po mbledh fonde për të filluar zhvillimin në shkallë të plotë. “Ka shumë hype përreth produkteve VTOL”, thotë Haran. “E ardhmja e këtij lloji të transportit është shumë emocionuese.” Urban Aeronautics po kërkon në mënyrë aktive burime dhe investitorë për ta kthyer transportin masiv ajror në një realitet.

Urban Aeronautics kohët e fundit njoftoi një marrëveshje me shërbimin e lëvizjes së ajrit urban Ascent për të sjellë avionët e saj në treg. Ai gjithashtu ka ekzekutuar një memorandum mirëkuptimi me Hatzolah Air për të zhvilluar, prodhuar dhe tregtuar aplikacionet e CityHawk për shërbimin mjekësor urgjent (EMS).

Eliezer Gross, CEO i Besadno Group që kanë partneritet me UA dhe kanë lehtësuar lidhjen midis Hatzolah Air dhe UA. “Një nga qëllimet më të rëndësishme të Hatzolah është të jesh diku brenda disa minutash”, shpjegon Gross.

“Në fushën EMS, Hatzolah Air, i cili është një operator EMS me seli në SHBA, sheh avantazhet e menjëhershme të shpëtimit të jetës së teknologjisë UA. Ndryshe nga helikopterët, ne mund të ulemi kudo brenda pak minutash. Ekziston një sinergji e vërtetë midis vizionit të Hatzolah Air për të qenë disa minuta larg për të përmirësuar kujdesin e pacientëve dhe aftësisë së UA për të hyrë me shpejtësi në vendet ndryshe të vështira urbane. Mund të duhen 45 minuta deri në një orë për të çuar një pacient në një spital gjatë orës së pikut në një qytet të tillë si New York. Ndryshe nga një makinë ose ambulancë, CityHawks mund të fluturojë mbi trafikun, të ulet në një zonë me madhësinë e një vendi të madh parkimi, dhe pacientët e ngritjes së ajrit në një spital brenda pak minutash. ”

Sipas kushteve të marrëveshjes Hatzolah Air / UA, Hatzolah Air do të ndihmojë Urban Aeronautics me bazë në Izrael të zhvillojë, prodhojë dhe tregtojë CityHawk në tregun e përgjigjes emergjente. Sipas presidentit të Hatzolah Air, Eli Rowe, ekziston një treg potencial për 800 nga versioni EMS i avionit.

Partnerë të tjerë përfshijnë Boeing, Adama, Safran dhe HyPoint.

Kompania drejtohet nga veteranët e IAI, Northrop Grumman dhe Boeing, duke përfshirë disa nga inxhinierët më me përvojë në industri. CEO Nimrod Golan-Yanay shërbeu për 25 vjet në Forcën Ajrore Izraelite (IAF), duke dalë në pension me gradën nënkolonel. Themeluesi dhe Presidenti Dr. Rafi Yoeli ishte më parë një udhëheqës grupi në IAI dhe inxhinier i lartë në Boeing.

CityHawk është planifikuar të përfundojë zhvillimin e tij dhe certifikimin FAA për përdorim emergjent dhe të jetë gati për prodhim brenda tre deri në pesë vjet. /Israel21c.org/

Lexo më shumë

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.