Dueli vdekjeprurës: beteja në qiell midis “Iron Dome” dhe raketave të Hamasit

Seria e imazheve mahnitëse nga agjencia e lajmeve AFP nxjerr në pah vallëzimin makabër që luan në qiell ndërsa Izraeli përpiqet të parandalojë zjarrin masiv të raketave nga Gaza


Një seri mahnitëse e imazheve të kapura herët të Premten përshkruajnë betejat e forta, të botës së përtejme që po zhvilloheshin në qiejt mbi Izraelin dhe Gaza midis raketave të nisura nga grupet terroriste dhe përgjuesve të Kupolës së Hekurt të Izraelit.

Një imazh i veçantë, i kapur nga Anas Baba i agjencisë franceze të lajmeve AFP tregon raketat e lëshuara nga Gaza, duke tërhequr vija të drejta këndore të arta në qiellin e natës. Raketat përgjuese të Kupolës së Hekurit shihen duke u ngritur me tërbim të vrullshëm, të gatshëm për t’i ulur ato.

Izraeli thotë se Kupola e Hekurt ka kapur më shumë se 90 përqind të raketave që drejtohen për në zonat e populluara, duke shpëtuar qindra jetë. Radari i përparuar i sistemit llogarit cilat raketa do të bien në mënyrë të padëmshme në zona të hapura dhe i lë ato vetëm.

Ndërkohë, Hamas dhe grupe të tjera terroriste janë përpjekur të mbingarkojnë sistemin duke qëlluar breshëri masive me dhjetëra raketa në të njëjtën kohë, me sukses të pjesshëm.

Sipas IDF, rreth 1,750 raketa dhe predha mortaje janë qëlluar në drejtim të Izraelit nga grupet terroriste në Gaza që nga fillimi i luftimeve të hënën në mbrëmje.

Mars 2021 shënoi një dekadë që kur u vendos për herë të parë sistemi novator. Në atë kohë, ajo ka tejkaluar pritjet, duke përgjuar mbi 2.500 raketa dhe raketa në një sërë kushtesh moti dhe duke shpëtuar qindra nëse jo mijëra jetë.

Raketat e Hamasit dhe përgjuesit e Kupolës së Hekurt ndriçojnë qiellin e natës mbi Rripin verior të Gazës më 14 maj 2021.

 

Raketat e Hamasit dhe përgjuesit e Kupolës së Hekurt ndriçojnë qiellin e natës mbi Rripin verior të Gazës më 14 maj 2021.

 

Raketat e Hamasit dhe përgjuesit e Kupolës së Hekurt ndriçojnë qiellin e natës mbi Rripin verior të Gazës më 14 maj 2021.

 

Raketat e Hamasit dhe përgjuesit e Kupolës së Hekurt ndriçojnë qiellin e natës mbi Rripin verior të Gazës më 14 maj 2021.

 

Raketat e Hamasit dhe përgjuesit e Kupolës së Hekurt ndriçojnë qiellin e natës mbi Rripin verior të Gazës më 14 maj 2021.

Lexo më shumë

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Izrael

Izraeli i shqetësuar për programin bërthamor iranian

Izraeli është i gatshëm të përdorë “të drejtën për vetëmbrojtje” për të parandaluar Iranin të zhvillojë armët bërthamore, tha kryeministri…

Shqipëri

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.