Ushtria Izraelite: Provat e abuzimit të Hamasit me infrastrukturën civile

Hamas vendos qëllimisht dhe në mënyrë sistematike caqe ushtarake brenda popullatës civile, duke i ekspozuar qytetarët e tyre ndaj rrezikut.


Organizata terroriste Hamas vendos qëllimisht dhe në mënyrë sistematike caqe ushtarake brenda popullatës civile, duke i ekspozuar qytetarët e tyre ndaj rrezikut.

Duke u ndeshur me këtë, IDF, dhe Forca Ajrore në veçanti, i kushtojnë një rëndësi të madhe saktësisë dhe zvogëlimit të dëmit ndaj civilëve.

Kur planifikon një shënjestër, IDF i kushton kohë dhe burime të konsiderueshme përgatitjes së sulmit dhe kur është e mundur, përdor mjete të ndryshme, duke përfshirë paralajmërimet paraprake, trokitjen në çati, trokitjen në rrugë, operacionet e pastrimit të synimeve dhe një shumëllojshmëri të llogaritjeve profesionale të kryera nga Drejtoria e Analizave të Operacioneve dhe Drejtoria e Planifikimit.

Përdorimi i këtyre mjeteve ndryshon në varësi, midis faktorëve të tjerë, nga lloji i synimit, dëmi i pritur kolateral dhe burimet e disponueshme në atë kohë.

Pavarësisht synimeve të Hamasit për të rrezikuar civilët e saj, IDF do të vazhdojë të bëjë përpjekje për të minimizuar dëmtimin e civilëve ndërsa vazhdon të sulmojë objektivat e terrorit të Hamasit.

Bashkangjitur janë materiale që dokumentojnë taktikat e Hamasit ne kete aspekt:

https://bit.ly/3hrhC7p
https://bit.ly/2Qp1vMy

Përveç kësaj, bashkangjitur një video të një sulmi ndaj një objektivi ushtarak që shtyhet për shkak të pranisë së civilëve:

https://bit.ly/3w8BFLM

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike