Fëmijët nga Gaza festojnë Ramazanin në spitalin e Izraelit, pavarësisht raketave të Hamasit

Konflikti i dhunshëm me Gazën nuk i ndaloi nënat dhe fëmijët nga tre vende myslimane të kryenin Ramazanin në Save a Child’s Heart në Holon.

Një pacient palestinez i Save a Child’s Heart duke u rikuperuar në Spitalin e Fëmijëve Sylvan Adams të Qendrës Mjekësore Wolfson në Holon. Foto nga SACH

Nga Abigail Klein Leichman

Njëzet e një fëmijë të huaj që po rikuperohen nga operacioni në zemër në periferinë e Tel Avivit në Holon fjetën strehën e bombave ina javën e kaluar – ashtu si mijëra izraelitë – ndërsa sirenat e sulmit ajror paralajmëruan për raketat e ardhura nga Gaza.

Disa nga fëmijët dhe nënat e tyre janë palestinezë Gazane.

Kjo ofrohet nga Save a Child’s Heart (SACH), një organizatë vullnetare që ka ofruar kujdes mjekësor shpëtues për gati 6,000 fëmijë nga 62 vende që nga 1995.

Fëmijët trajtohen falas në Spitalin e Fëmijëve Sylvan Adams të Qendrës Mjekësore Wolfson dhe më pas shërohen nën mbikëqyrjen mjekësore në shtëpinë e fëmijëve të SACH.

Më shumë se 30 fëmijë janë tani në Izrael nga Tanzania, Zanzibar, Zambia, Kenia, Uganda, Kosova, Bregun Perëndimor dhe Gaza, thotë Zëvendës Drejtori i SACH Tamar Shapira.

Normalisht, ata nga Gaza dhe territoret e Autoritetit Palestinez mund të shkojnë direkt në shtëpi për t’u rikuperuar nën kujdesin e stafit mjekësor të trajnuar nga SACH.

Por këto nuk janë kohë normale.

Që nga 10 maj, mijëra raketa janë lëshuar në Izrael nga Gaza, duke shkaktuar vdekje dhe shkatërrim. Kufijtë janë të mbyllur.

Tre fëmijë Gazan po qëndrojnë në shtëpinë e fëmijëve – një foshnjë, një 12 muajshe dhe tjetri gjashtë vjeç. Dy shoqërohen nga nënat e tyre dhe tjetra nga një gjyshe. Gjashtë fëmijë të tjerë Gazan janë ende në spital.

Një vajzë gjashtë vjeçare nga Gaza duke shijuar një festë ditëlindjeje në shtëpinë e fëmijëve të Save a Child’s Heart. Foto: SACH

Ramazani në SACH

Java e kaluar nuk shënoi vetëm një raund tjetër sulmesh nga Gaza. Ai gjithashtu shënoi fundin e Ramazanit, një muaj agjërimi, lutjeje dhe bamirësie në kalendarin musliman.

Gazanët u bashkuan me familjet e tjera myslimane në shtëpinë e fëmijëve SACH – një 14 vjeçar nga Kosova dhe një vjeçar dhe gjashtë vjeçar nga Zanzibar, me nënat e tyre – në agjërimet e natës dhe në Eidal-Fitrfeast mbyllja e ditës së fundit të Ramazanit (12 maj).

Nënat e pacientëve të ruajtjes së zemrës së një fëmije gatuajnë së bashku në shtëpinë ku fëmijët shërohen para se të shkojnë në shtëpi. Foto: SACH

“Ramazani, si të gjitha festat e tjera fetare, është gjithmonë shumë i veçantë në familjen SACH të pacientëve, stafit dhe vullnetarëve,” thotë Shapira.

“Ne përpiqemi të krijojmë një mjedis të ngrohtë dhe mbështetës për të gjithë për të vazhduar jetën e tyre fetare sa më shumë që të jetë e mundur këtu. Nëse një i krishterë dëshiron të shkojë në kishë të Dielën, ose një Musliman dëshiron të shkojë në një xhami të Premten, ne përpiqemi ta bëjmë atë të ndodhë. Ne gjithmonë kemi palestinezë që vijnë me qilima të vegjël lutjesh, ”thotë ajo.

“Por këtë vit, Ramazani ishte shumë më i fuqishëm. Të kesh të gjithë së bashku në shtëpinë e fëmijëve nga tre vende myslimane, përfshirë Gaza, ishte unike. ”

‘Kjo është familja juaj ndërsa jeni në Izrael’

“Ne e zbuluam herët në historinë e Save a Child’s Heart se nëse doni që një fëmijë të ndihet si në shtëpi, ai ka nevojë të hajë atë që është mësuar”, thotë Shapira.

“Ne u japim nënave përbërës të freskët dhe secila gatuan ushqimin e tyre tradicional. Disa nëna gatuajnë me bebe në shpinë. Gjithmonë ka një përzierje ekzotike aromash dhe shijesh që vijnë nga kuzhina jonë.”

Nënat që gatuajnë kuzhinat e tyre vendase në shtëpinë e fëmijëve të Save a Child’s Heart. Foto: SACH

Pavarësisht se sa kuzhina të veçanta përgatiten në një ditë të caktuar në shtëpinë e fëmijëve të SACH, të gjithë fëmijët dhe kujdestarët hanë së bashku si një familje, thotë Laura Kafif, një vendase nga Irlanda e Veriut e cila ka mbikëqyrur shtëpinë e fëmijëve për 20 vitet e fundit.

“Unë përpiqem të komunikoj me të gjithë këtu, pavarësisht nga gjuha, feja dhe kombësia, se kjo është familja juaj ndërsa jeni këtu në Izrael. Të gjithë janë këtu për të ndihmuar fëmijët të rikuperohen dhe të shkojnë në shtëpi të shëndetshëm, ”thotë Kafif për ISRAEL21c.

Gjatë Ramazanit, nënat nga Zambia, Kenia dhe Tanzania përgatitën ushqim për fëmijët myslimanë në vend të nënave që ishin duke agjëruar deri në perëndim të diellit.

“Ekipi ynë i profesionistëve dhe vullnetarëve në SACH ka të krishterë, hebrenj dhe myslimanë,” thekson Shapira.

“Ne kemi një punonjës mysliman në shtëpinë e fëmijëve dhe një tjetër në programin e spitalit, i cili gjithashtu po vëzhgonte Ramazanin. Ashtu si shumë spitale izraelite, Wolfson ka shumë infermiere, mjekë dhe anëtarë të tjerë të stafit mysliman që trajtojnë të gjithë fëmijët pa marrë parasysh se çfarë “.

Mbajtja e fëmijëve të qetë nën zjarr

Kjo nuk është hera e parë që Kafif i duhet të menaxhojë shtëpinë e fëmijëve SACH në kushte sfiduese.

Qëllimi i saj kryesor është të ruajë një atmosferë të qetë dhe rutinën e parashikueshme ditore të kontrolleve mjekësore, lojë me vullnetarë, vakte komunale dhe aktivitete të tjera.

Nëna e shtëpisë Laura Kafif (e dyta nga e djathta, rreshti i sipërm) me nënat që qëndrojnë me fëmijët e tyre rikuperues në Save a Child’s Heart. Foto: SACH

“Me përfundimin e kurorës, ne po ktheheshim në një lloj normaliteti, dhe shkuam nga kjo në këtë,” thotë Kafif, duke iu referuar raketave.

“Mundohem të mos tregoj asnjë shqetësim ose stres sepse do të bëjë që infermieret dhe nënat të shqetësohen gjithashtu. Mundohem të shpjegoj se çfarë do të përjetojnë, por shumica e këtyre fëmijëve nuk kanë sirena dhe strehimore bombash në shtëpi, ”thotë ajo.

“Stafi ynë punon shumë për të siguruar që të gjithë janë mirë. Është e vështirë për ta. Nënat nga Gaza janë të shqetësuara për familjet e tyre atje. ”

Dy netët e para të konfliktit, të gjithë fjetën në strehën e ndërtesës, ndërsa Holon ishte në zjarr. Më 11 maj, një raketë u përplas me një autobus në qytet, duke plagosur dy të rritur dhe një vajzë pesë-vjeçare.

Që atëherë ka qenë kryesisht e qetë. Kur folëm me Kafif të Martën, disa nga fëmijët po luanin jashtë në kopsht.

“Për momentin, pacientët nga Gaza nuk mund të shkojnë në shtëpi”, thotë Kafif. “Le të shpresojmë që së shpejti të marrë fund dhe të gjithë janë në gjendje të vazhdojnë jetën e tyre të përditshme.”

Shton Shapira: “Është një situatë jashtëzakonisht e vështirë dhe e trishtueshme. Ne duhet të vazhdojmë të bëjmë atë që bëjmë dhe të kujtojmë se uniteti është fuqia jonë më e rëndësishme. Së bashku ne mund të kapërcejmë gjithçka dhe të vazhdojmë të bëjmë mirë në këtë botë.”

/ Israel21c.org/

Lexo më shumë

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…