Bashkëpunimi Shqipëri-Izrael, Ambasadori Canaj takon Shai Bazak, CEO i Rrjetit Evropian të Lidershipit

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj zhvilloi një takim sot me Shai Bazak CEO i Rrjetit Evropian të Lidershipit (ELNET)


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj zhvilloi një takim sot me Shai Bazak, CEO i Rrjetit Evropian të Lidershipit (ELNET).

Tema e diskutimeve ishte mbi mundësitë ekzistuese për të mbledhur drejtues dhe përfaqësues nga Qeveria Shqiptare në Izrael që besojnë në rëndësinë e marrëdhënieve të ngushta midis Evropës dhe Izraelit, bazuar në vlerat e përbashkëta demokratike dhe interesat e përbashkëta.

“ELNET ofron mundësi unike për dialog të ndërsjellë dhe inkurajon shkëmbime midis politikëbërësve nga sfonde të ndryshme politike. ELNET lehtëson diskutimet e thelluara të politikave për çështjet kryesore strategjike dhe pret delegacione të nivelit të lartë për të përjetuar realitetet në terren.

ELNET është një organizatë joqeveritare e cila ruan në mënyrë rigoroze paanësinë dhe pavarësinë e saj dhe beson se një marrëdhënie e fortë Evropë-Izrael mund të arrihet përmes një qasjeje të nuancuar, të ekuilibruar dhe shumë dimensionale.

ELNET mbështet fuqimisht një Izrael të sigurt dhe të sigurt dhe ndjekjen e paqes në Lindjen e Mesme përmes negociatave të drejtpërdrejta midis Izraelit, Palestinezëve dhe vendeve Arabe. Evropa ka një rol të rëndësishëm për të luajtur në mbështetjen e palëve për të arritur paqen dhe stabilitetin”, shkruan ambasada e Shqipërisë në njoftimin e saj në rrjetet sociale.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…