Ambasadori i Izraelit viziton Muzeun Historik, Dorian Koçi: Bashkëpunim i ngushtë midis muzeve të dy vendeve

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dorian Koçi, priti në një takim pune ambasadorin e Izralit në Shqipëri, Noah Gal Gendler.


Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dorian Koçi, priti në një takim pune ambasadorin e Izralit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij.

Në qendër të bisedës ishte 30-vjetori i lidhjeve diplomatike midis dy vendeve dhe aktivitetet e ndryshme kulturore që mund të mbahen në lidhje me këtë përvjetor në ambientet e muzeut, sikurse dhe lidhjet e marrëveshjeve të bashkëpunimit midis Muzeut Historik Kombëtar dhe muzeve të njohur të Izraelit si Muzeu Yad Vashem.

Postimi i plotë

“Pata kënaqësinë të mirëprisja në një takim ambasadorin e akredituar të Izraelit në Shqipëri, Z.Noah Gal Gendler.

Në qendër të bisedës ishte 30-vjetori i lidhjeve diplomatike midis dy vendeve dhe aktivitetet e ndryshme kulturore që mund të mbahen në lidhje me këtë përvjetor në ambientet e muzeut sikurse dhe lidhjet e marrëveshjeve të bashkëpunimit midis Muzeut Historik Kombëtar dhe muzeve të njohur të Izraelit si Muzeu Yad Vashem.

E njoha Z.Gendler me disa aspekte të pranisë historike të hebrenjve në trojet shqiptare si dhe bashkëjetesës midis komuniteteve të ndryshme fetare si dhe rolin e shqiptarëve në shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ambasadori gjithashtu e vuri theksin në rolin që kanë patur shqiptarët në shpëtimin e hebrenjve në Shqipëri përgjatë Luftës së Dytë Botërore, duke u shprehur se do të punonte që materialet historike që i dëshmojnë këto ngjarje të njihen edhe në Izrael nga nxënësit e shkollave por edhe më gjerë.

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Izrael

Popullsia e Izraelit arrin në 9.4 milionë banorë

Popullsia e vendit u rrit me 1.6% gjatë vitit të kaluar, raporton Byroja Qendrore e Statistikave.

Shqipëri

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Kosove

E dërguara e Kosovës në Izrael, Ines Demiri hedh sytë pas në “hapin e rëndësishëm dhe emocionues historik”

Një vit pas krijimit të marrëdhënieve zyrtare, Ines Demiri thotë se ambasada e saj synon "të thellojë bashkëpunimin dypalësh midis…

OPED

Kodi i Besës në shpëtimin e Hebrenjve dhe Kodi i Diplomacisë i “Festivalit Kulturor Shqipëri-Izrael”

Fjala e zv.ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme e mbajtur në "Festivaliin Kulturor Shqipëri-Izrael”

Bota

Blinken: Sa më shumë vende arabe ta njohin Izraelin!

Sekretari i Shtetit në SHBA, Antony Blinken bëri thirrje që më shumë vende arabe ta njohin Izraelin.

Spyzone

Këto 5 Armë garantojnë sigurinë e Izraelit

Nga ushtarët te nëndetëset masive, Izraeli ka një forcë luftarake moderne.