“Fast and Forius”: Izraeli synon t’u japë dozën e tretë 1.5 milionë të moshuarve brenda 8 ditësh

Kryministri Naftali Bennett tha se burimet qeveritare janë në dispozicion të tyre


Kryeministri Naftali Bennett njoftoi drejtuesit e kujdesit shëndetësor të Premten se qëllimi i qeverisë është të shpërndajë dozën e tretë të vaksinës së koronavirusit në 1.5 milion izraelitë mbi moshën 60 vjeç në tetë ditët e ardhshme.

Në një takim me krerët e organizatave të mirëmbajtjes së shëndetit ditën kur Izraeli vuri zyrtarisht dozën e tretë për izraelitët e moshuar, Bennett tha se qeveria do t’u sigurojë HMO -ve fuqi punëtore shtesë përmes Komandës së Frontit të brendshëm, si dhe financim shtetëror, raportoi Ynet.

“Ky nuk është një operacion i gjatë, do të jetë i shpejtë dhe i furishëm,” tha shefi ekzekutiv i Meuhedet HMO, Sigal Rosenberg për faqen e lajmeve, duke shpjeguar se një qëllim tjetër i vaksinës është të lehtësojë spitalet nga presioni në javët e ardhshme dhe t’i parandalojë ato nga mbingarkimi me pacientë të moshuar me koronavirus.

Lexo më shumë

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Izrael

Popullsia e Izraelit arrin në 9.4 milionë banorë

Popullsia e vendit u rrit me 1.6% gjatë vitit të kaluar, raporton Byroja Qendrore e Statistikave.

Shqipëri

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Kosove

E dërguara e Kosovës në Izrael, Ines Demiri hedh sytë pas në “hapin e rëndësishëm dhe emocionues historik”

Një vit pas krijimit të marrëdhënieve zyrtare, Ines Demiri thotë se ambasada e saj synon "të thellojë bashkëpunimin dypalësh midis…

OPED

Kodi i Besës në shpëtimin e Hebrenjve dhe Kodi i Diplomacisë i “Festivalit Kulturor Shqipëri-Izrael”

Fjala e zv.ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme e mbajtur në "Festivaliin Kulturor Shqipëri-Izrael”

Bota

Blinken: Sa më shumë vende arabe ta njohin Izraelin!

Sekretari i Shtetit në SHBA, Antony Blinken bëri thirrje që më shumë vende arabe ta njohin Izraelin.

Spyzone

Këto 5 Armë garantojnë sigurinë e Izraelit

Nga ushtarët te nëndetëset masive, Izraeli ka një forcë luftarake moderne.