Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite – dhe veçanërisht sektori i saj i teknologjisë së lartë-në tregun global.


Nga The Jerusalem Post

Javët e fundit kanë treguar fuqinë e ekonomisë izraelite. Të mërkurën, u bë publik lajmi se, Jared Kushner, dhëndri i ish-Presidentit Donald Trump dhe këshilltari i tij i lartë, po hap një firmë investimesh që do të jetë e vendosur në Miami dhe do të ketë një zyrë në Izrael.

Disa javë më parë, ish-sekretari i thesarit Steve Mnuchin dhe ambasadori në Izrael, David Friedman njoftuan hapjen e zyrës së tyre të investimeve në Tel Aviv. Menjëherë pas publikimit të këtij lajmi, Softbank njoftoi se kishte emëruar ish-shefin e Mossad, Yossi Cohen për të shërbyer si përfaqësues i tij në Izrael.

Shuma e parave që secili prej këtyre fondeve planifikon të investojë në Izrael nuk është publikuar, por ka të ngjarë të jetë në miliarda dollarë. Kjo është miliarda dollarë më shumë duke u investuar në teknologjinë dhe bizneset izraelite.

Fondi i Vizionit i Softbank, për shembull, ka më shumë se 100 miliardë dollarë kapital të zotuar dhe ka mbështetur fuqitë e tilla globale si Alibaba, TikTok dhe Uber. Konglomerati shumëkombësh po vjen një nga vitet më të suksesshëm në historinë e biznesit botëror pasi raportoi një fitim neto prej 45.88 miliardë dollarë për vitin që përfundoi më 31 mars.

Në një intervistë me “The Jerusalem Post” muajin e kaluar, Mnuchin tha se firma e re – Liberty Strategic – po kërkon të bëjë investime të mëdha në “teknologji të provuar dhe modele biznesi ku mund të ketë ende sasi të mëdha rritjeje”, por nuk është një kapital sipërmarrës fondi.

Dhe firma e Kushner – e quajtur Affinity Partners – do të ndjekë investimet rajonale dhe do të përdorë zyrën izraelite si një qendër për të ndjekur investimet që lidhin shtetin hebre, Gjirin, Indinë dhe Afrikën e Veriut. Kushner ishte arkitekti kryesor pas marrëveshjeve të normalizimit midis Izraelit, Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreinit, Marokut dhe Sudanit, i njohur më mirë si Marrëveshjet e Abrahamit.

Krijimi i tre zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron jo vetëm ndikimin që ka ekonomia izraelite – dhe veçanërisht sektori i saj i teknologjisë së lartë- në tregun global, por edhe sa mundësi shfaqen në horizont.

Këto janë mundësi për kompanitë e teknologjisë izraelite që mund të gjenden duke u ofruar investime të reja, por edhe për Izraelin në rajon.
Të tre fondet drejtohen nga njerëz me lidhje dhe lidhje kyçe në të gjithë Lindjen e Mesme. Të tre – Kushner, Mnuchin dhe Cohen – ishin anëtarët kryesorë të ekipit që hartoi Marrëveshjet Abraham. Ndërsa ata patjetër do t’i kapitalizojnë dhe do t’i shfrytëzojnë ato lidhje për të mbledhur para nga vende si Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, kjo nuk është ndryshe sesa kur IDF ose gjeneralët amerikanë heqin dorë nga komandat e tyre dhe punësohen nga kontraktorët e mbrojtjes.

Lajmet për zyrën e Kushnerit në pritje të Izraelit këtë javë erdhën pasi tre kompani izraelite arritën statusin e njëbrirëshi pasi ngritën para në vlerë mbi 1 miliard dollarë. Izraeli gjithashtu pa dy IPO të reja Nasdaq dhe disa blerje të mëdha.

E gjithë kjo vjen gjithashtu ndërsa Izraeli vazhdon të jetë nën kritikat për pretendimin se ka shitur teknologjinë e tij Pegasus në vende – përfshirë ato me të dhëna të dobëta të të drejtave të njeriut – të cilët më pas hakuan telefonat e udhëheqësve botërorë, aktivistëve të të drejtave të njeriut dhe gazetarëve.

Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz u takua me homologun e tij francez javën e kaluar dhe mohoi raportet se telefoni i Presidentit Emmanuel Macron ishte hakuar me teknologjinë izraelite. Ministria e Mbrojtjes aktualisht po udhëheq një hetim të raporteve dhe vizitoi zyrat e NSO në Herzliya si pjesë e hetimit të tyre.

Çfarëdo që të vijë nga hetimi, dhe kushdo që është fajtor nuk mund të mohohet se çështja është një njollë tani në industrinë e sigurisë kibernetike të Izraelit. Këto zyra të reja investimi ndihmojnë në tregimin e një historie tjetër. Kjo nuk do të thotë që Izraeli duhet të zbardhë atë që është sjellë kundër NSO. Përkundrazi, ajo duhet të hetojë dhe të mbajë përgjegjësi këdo që i duhet.

Por Izraeli ka shumë për të qenë krenar dhe ka mundësi të panumërta për kompanitë e teknologjisë izraelite në horizont. Ky është një treg që duhet ruajtur dhe kultivuar.

Lexo më shumë

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.