Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael, Cohen i tha Konferencës Ekonomike Kombëtare Calcalist se ekosistemi lokal i teknologjisë është “Sionizmi i shekullit 21 në më të mirën e tij”


“Është folur shumë për dy ekonomi, ekonominë e teknologjisë së lartë dhe ekonominë izraelite, dhe unë besoj se sfida e madhe e Shtetit të Izraelit është të ruajë suksesin e ekonomisë së teknologjisë së lartë dhe ta lidhë atë kështu ndikojnë në të gjithë Shtetin e Izraelit,” tha Yossi Cohen, ish -shefi i Mossad, i cili u punësua muajin e kaluar për të kryesuar operacionet e investimeve të SoftBank në Izrael.

Në fjalën e tij të hapjes në Konferencën Ekonomike Kombëtare Calcalist, Cohen tha: “Kjo është dalja ime e parë publike civile dhe jam shumë i emocionuar. Lënia e botës së hijeve për botën e dukshme të biznesit përfshin shumë ndryshime dhe sfida. Dy muaj më parë përfundova pesë vjet e gjysmë duke udhëhequr Mossadin. Unë kam qenë atje për 22 vjet, shumica prej të cilave në terren, në operacione dhe në komandë.”

“Teknologjia është e integruar në të gjitha nivelet e punës së Mossad, e cila është, sipas mendimit tim, një kompani inovative sipërmarrëse dhe teknologjike. Unë jam i sigurt se pasardhësit e mi do të vazhdojnë të punojnë në të ardhmen për të mbajtur Izraelin si një udhëheqës në fushat e mbrojtjes dhe për të ruajtur atë superioriteti teknologjik, i cili është një komponent kritik i sigurisë sonë. Unë dëshmova një nevojë për një lidhje të fuqishme midis teknologjisë dhe operacioneve, dhe sesi e para shumëfishon forcën, “shtoi ai.

Cohen, i cili kohët e fundit u transferua në industrinë në rritje të teknologjisë së lartë, është i dashuruar me fushën ku po hyn. “Ky është një nga vitet më të mahnitshëm në teknologjinë e lartë,” tha ai. “Ekziston frika nga një flluskë dhe ne duhet të jemi të kujdesshëm. Edhe kur sytë shikojnë lart, ne duhet t’i kemi këmbët në tokë. Megjithatë, është e rëndësishme të thuhet, IPO -të dhe blerjet e fundit bazohen në të vërtetën, Izraeli bazohet në aftësitë e vërteta “.

Cohen foli për pozicionin e tij të ri në SoftBank për herë të parë që kur u zbulua muajin e kaluar. “Një nga punët e mia është të drejtoj SoftBank në Izrael. Është një deklaratë shumë domethënëse dhe tregon besimin e një investitori të kësaj madhësie në vendin tonë, stabilitetin dhe teknologjinë e tij. Në bisedat e mia me drejtuesit e SoftBank, ndjenja është se kapitali njerëzor, shpirti krijues, infrastruktura akademike dhe inovacioni, të gjitha sjellin aftësinë për të prodhuar një ndryshim të vërtetë këtu. ”

“Teknologjia e lartë izraelite është këtu për të qëndruar”

“Ndjenja që kanë njerëzit e SoftBank është e saktë, një industri e krijuar është ndërtuar këtu me lidhje dhe prezencë ndërkombëtare. Teknologjia e lartë izraelite është këtu për të qëndruar. Sipërmarrësit po krijojnë një infrastrukturë afatgjatë këtu, me bazën e saj këtu. Thelbi e R&D e tyre është këtu, dhe industria është pikturuar në blu dhe të bardhë. Ky është Sionizmi i shekullit 21 në më të mirën e tij. Forca e teknologjisë së lartë izraelite, si pjesë e fuqisë së Shtetit të Izraelit, e forcon atë në shtëpi dhe përtej bota, ky është realiteti.

“I dua start -up -et dhe jam shumë i emocionuar për teknologjinë. Në rolin tim të mëparshëm, unë merresha me shumë teknologji. Falë njerëzve të jashtëzakonshëm, shumë të rinj, ne jemi në pararojë të teknologjisë dhe vazhdimisht e shtyjmë zarfin. Ne kemi krijuar një fondi i investimeve unik në Mossad i quajtur Libertad, duke kombinuar një organizatë të fshehtë me një sektor privat të teknologjisë së lartë, “tha ai.” Ai krijoi një laborator të ri masiv që nuk merret me teori, por me probleme të prekshme dhe krijon zgjidhje praktike.”

“Ana tjetër e ekuacionit, e cila nuk është më pak e rëndësishme, është bota e teknologjisë civile. Të dy forcat ushqehen me njëra -tjetrën, ndonjëherë konkurrojnë, duke krijuar një cikël të tërë jetësor me shkëmbimin e talenteve dhe njohurive nga sektori në sektor, si gjithçka shkrihet në prosperitet dhe zhvillim. ”

Cohen e di se bota aktualisht po përjeton një revolucion.

“Deri në vitin 2020 Izraeli ishte në një ngjitje mbresëlënëse dhe gjithçka ishte optimiste. Bota ishte globale, sipërmarrësit dhe njerëzit e biznesit jetonin në aeroplanë, por më pas erdhi Covid-19. Bota ka përjetuar ngjarje më të vështira, por virusi arriti të bëjë diçka që kurrë ndodhi më parë. Bota u ndal, vendet u mbyllën, zyrat u mbyllën dhe aeroportet u zbrazën. Pandemia mori jetën e shumë njerëzve, ndërprerja goditi ekonominë dhe shumë humbën vendet e tyre të punës, PBB -ja kombëtare ra dhe shumë u transferuan në punë nga shtëpia dhe bota u zhvendos në Zoom. Ata që ishin mësuar të udhëtonin për punë kaluan në ekranet dhe këtu fshehën një surprizë, ndërsa sektorë të tërë u dëmtuan, të tjerët arritën të ruanin forcën e tyre dhe madje të rriteshin dhe të zgjeroheshin, kryesisht në sektorin e teknologjisë së lartë.

“Çdo pronar biznesi që goditi murin e betonit të pandemisë e kuptoi se kishte nevojë për t’u përgjigjur dhe përshtatur shpejt, dyqani ushqimor lokal filloi të merrte porosi në internet, djemtë u rekrutuan për të punuar si korrierë, restorantet, të cilët pësuan një goditje të rëndë, u shpikën përsëri vetë me pjata të përshtatshme për dërgimin e Wolt. Instruktorët e fitnesit kaluan në klasa në distancë dhe mjekët e familjes filluan të trajtoheshin përmes telefonit. Bizneset e të gjitha madhësive kanë pësuar një ndryshim drastik dhe të shpejtë. Si vend, ne duhet të japim dorën dhe të ndihmojmë ata që keni vështirësi në përballimin e sfidës. Ndoshta buxheti i ri do të na ndihmojë të gjithëve të fillojmë një rrugë të re, “tha Cohen.

“Ne duhet të shterim aftësitë brenda Izraelit, duhet të investojmë në të rinjtë nga të gjithë sektorët dhe nga të gjitha rajonet, t’u sigurojmë atyre njohuri dhe industri, mjete shkencore dhe kërkimore. Hebrenjtë, arabët, laikë dhe fetarë, të gjithë sektorët. Kërkon investime dhe një vizion afatgjatë, përkushtim kombëtar dhe vendosmëri. Kjo është e ardhmja jonë. ”

“Izraeli ka dy ekonomi, thonë ata, një ekonomi të teknologjisë së lartë dhe gjithçka tjetër. Ka një sfidë të madhe dhe nuk duhet të injorohet-sfida kombëtare është që suksesi i sektorit të teknologjisë së lartë nuk do të kufizohet dhe mbyllet në vend do të ndikojë në të gjithë tregun. Edhe shumat e mëdha të parave të investuara këtu përfitojnë të gjithë. Si e sjellim teknologjinë e lartë në zona të reja gjeografike? Shteti dhe industria duhet të bashkojnë duart, të punojnë së bashku dhe të krijojnë punësim dhe lëvizshmëri sociale që do të forcojnë teknologjinë sektorit dhe ndajnë bollëkun e tij në një mënyrë të drejtë dhe gjithëpërfshirëse. ”

Lexo më shumë

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.