Gjimnastja ritmike izraelite Linoy Ashram fiton medaljen e artë olimpike në “Tokyo 2020”

Ajo është femra e parë izraelite që fiton një medalje ari në Lojërat Olimpike Verore.


Gjimnastja ritmike Linoy Ashram fitoi medaljen e tretë të artë olimpike të Izraelit, duke mposhtur konkurrencën e ashpër ruse për të marrë vendin e parë në podiumin e “Tokyo 2020”.

Ajo është femra e parë izraelite që fiton një medalje ari në Lojërat Olimpike Verore.

Përpara suksesit të Ashramit, ekipi olimpik i Izraelit kishte marrë tashmë tri medalje në Tokio: Gjimnasti Artem Dolgopyat fitoi medaljen e dytë olimpike të artë të Izraelit në Izrael, ekipi i përzier i xhudos fitoi bronz, dhe taekwondo Avishag Semberg gjithashtu mori bronzin në kategorinë e 49 kg të femrave.

Ashram grumbulloi 27.550 pikë dhe doli e para në disiplinën e parë të konkursit individual me rutinën e saj. Ajo pastaj doli e para së bashku në rrotullimin e dytë – rutina e topit – me një rezultat prej 28.300. Në rotacionin e tretë, klubet, Ashram mori 28.650.

Në ekzekutimin e saj të fundit, të shoqëruar me melodine e famshme “Hava Nagila”, Ashram ajo rrëzoi shiritin e saj dhe shënoi 23.300, megjithatë ishte ende e mjaftueshme për të që të mbante epërsinë e saj ndaj gjimnastes ruse Dina Averina.

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.