Projekti i ri i Google në Izrael synon të përdorë Inteligjencën Artificiale, për të ndihmuar në zbulimin e kancerit të zorrës së trashë

Verily Life Sciences hap qendrën e R&D në Izrael. Do të jetë partner me spitalin e Jeruzalemit për të parandaluar dhe menaxhuar sëmundjet


Kompania Verily Life Sciences, e cila i përket Google, ka thënë se do të hapë një qendër kërkimi dhe zhvillimi në Izrael që do të fokusohet në aplikimin e teknologjisë së inteligjencës artificiale në problemet biomjekësore.

Qendra R&D do të ecë përpara me kërkimin e kryer nga Google Health dhe Qendra Mjekësore Shaare Zedek në Jerusalem, tha Verily.

Vërtet, e quajtur më parë Google Life Sciences, është një degë e pavarur e Alphabet Inc., kompania mëmë e Google. Ai përqendrohet në shkencat e jetës dhe kujdesin shëndetësor, me qëllimin e përdorimit të të dhënave shëndetësore të botës për të parandaluar dhe menaxhuar sëmundjet.

Që kur u lançua në 2015, ajo ka krijuar partneritete me kompanitë kryesore të shkencës së jetës dhe pajisjeve mjekësore dhe organizatave qeveritare.

Në Izrael, nisma do të përqëndrohet në përdorimin e inteligjencës artificiale për të zbuluar polipet kolorektale, rritje që shfaqen në sipërfaqen e zorrëve të mëdha që mund të jenë kancerogjene.

Projekti Google synon të përdorë teknologjinë për të diagnostikuar dhe trajtuar më mirë kancerin kolorektal, i cili vret mbi 900,000 njerëz në mbarë botën në vit. Procedura standarde për zbulimin dhe heqjen e polipeve është kolonoskopia, e cila studimet sugjerojnë se mungojnë midis 22-28% të polipeve, tha Google në një postim në blog mbi projektin e ri. Rreth 19 milionë kolonoskopi kryhen në SHBA çdo vit.

Në një kolonoskopi tipike, gastroenterologët kryejnë një ekzaminim vizual me një aparat fotografik. Projekti kërkimor Verily shpreson se përdorimi i një sistemi të AI (Inteligjencës Artificiale), trajnimi me qindra orë video kolonoskopie, mund të ndihmojë gastroenterologët të zbulojnë polipet që përndryshe mund të humbisnin.

Në një provë të hershme, studiuesit në Shaare Zedek përdorën sistemin AI për të ndihmuar gastroenterologët të kryenin 100 kolonoskopi. Sistemi zbuloi një polip që mjekët e humbën mesatarisht për procedurë, dhe nuk humbi asnjë polip që gjetën gastroenterologët.

Hulumtimet e hershme të kryera në Izrael mbi përpjekjen për të përdorur AI për të zbuluar më mirë polipet u botuan në qershor në revistën mjekësore Gastroests Endoscopy.

Ekipi Verily në Izrael do të vendoset në zyrat e Google në Tel Aviv dhe Haifa dhe do të udhëhiqet nga Ehud Rivlin, një profesor i shkencave kompjuterike në Technion i cili ka punuar me Google Health.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.