Ambasada Shqiptare në Izrael vlerëson me “Letër Mirënjohjeje” Konsullin e Nderit të Shqipërisë, Rafael Faust

Në kuadër të 30 vjetorit të marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Izraelit, Ambasada Shqiptare në Izrael vlerëson gjithë punën e palodhur dhe përpjekjet e zellshme që Rafael Faust ka vënë në promovimin e lidhjeve Shqiptaro-Izraelite, si Konsull Nderi i Shqipërisë.


Në kuadër të 30 vjetorit të marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Izraelit, Ambasada Shqiptare në Izrael vlerëson gjithë punën e palodhur dhe përpjekjet e zellshme që Rafael Faust ka vënë në promovimin e lidhjeve Shqiptaro-Izraelite, si Konsull Nderi i Shqipërisë.

 

LETËR E MIRËNJOHJE

Në kuadër të 30 vjetorit të marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Izraelit, Ambasada Shqiptare në Izrael do të donte të vlerësonte gjithë punën e palodhur dhe përpjekjet e zellshme që Rafael Faust ka vënë në promovimin e lidhjeve Shqiptaro-Izraelite si Konsull Nderi i Shqipërisë.
Ne jemi mirënjohës që ju kemi si Konsull Nderi, si një nga ekipet tona, si një nga ne, dhe ne e kuptojmë dhe vlerësojmë kontributin tuaj në jetën e përditshme të Ambasadës sonë, përveç rolit tuaj vendimtar gjatë momentit më të rëndësishëm të marrëdhëniet tona diplomatike midis vendeve tona.
Përkushtimi juaj për të promovuar Shqipërinë dhe popullin tonë dhe për të gjetur mënyra të reja për arritjen e qëllimeve, jashtë kutisë së Nderit, deri në hapjen e Ambasadës Izraelite në Tiranë në 1999, veçanërisht përfshirjen tuaj gjatë luftës në Kosovë, duke ndihmuar me ekipin mjekësor izraelit dhe kampe për refugjatë, është e pashembullt.
Nuk do të jetë një ekzagjerim të thuhet se pa ju roli i Shqipërisë gjatë Holokaustit nuk do të ishte njohur plotësisht dhe me këtë lloj cilësie, nga Yad Vashem dhe institucionet e tjera në Izrael.
Ne jemi mirënjohës që ju kemi si anëtarë të plotë të Ambasadës sonë!
Duke ju falenderuar!
Ambasadori Bardhyl Canaj
19 gusht 2021

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023