Popullsia e Izraelit arrin në 9.4 milionë banorë

Popullsia e vendit u rrit me 1.6% gjatë vitit të kaluar, raporton Byroja Qendrore e Statistikave.


Popullsia e Izraelit u rrit me 1.6% gjatë vitit të kaluar në 9.391 milion, raporton Byroja Qendrore e Statistikave. 6.943 milionë (74%) e qytetarëve të Izraelit janë hebrenj, 1.982 milionë (21%) arabë dhe 466,000 (5%) të tjerë përfshirë emigrantë që flasin rusisht dhe nuk janë hebrenj.

48,000 izraelitë vdiqën në 5781 përfshirë 5,800 izraelitë që vdiqën nga Covid-19 gjatë 11.5 muajve të fundit që nga Rosh Hashana i vitin të kaluar. Popullsia e Izraelit u rrit me 146,000 gjatë vitit të kaluar duke përfshirë 22,000 emigrantë, ndërsa 172,000 foshnja lindën.

Byroja Qendrore e Statistikave parashikon që popullsia e Izraelit do të arrijë në 10 milionë deri në vitin 2024, 15 milionë deri në 2048 dhe 20 milionë deri në 2065.

Lexo më shumë

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.