Startapet izraelite grumbulluan mbi 1 miliard dollarë në gusht

Kompanitë izraelite të teknologjisë grumbulluan 15.3 miliardë dollarë në tetë muajt e parë të 2021, mbi 50% më shumë se rekordi rekord prej 10 miliardë dollarësh të mbledhur në të gjithë vitin 2020.


Startapet izraelite grumbulluan ‘vetëm’ 1.05 miliardë dollarë në gusht 2021, sipas njoftimeve për shtyp nga kompanitë dhe investitorët e tyre, si dhe burime të tjera.

Shifrat mund të jetë më shumë pasi disa kompani preferojnë të qëndrojnë në fshehtësi dhe ndonjëherë nuk bëjnë publike investimet që kanë marrë.

Një vit më parë një shifër e tillë mujore do të ishte konsideruar një rekord – startup -et izraelite nuk grumbulluan më shumë se 1 miliard dollarë deri në shtator 2020, por gushti ndoqi pesë muaj rresht, në të cilët startapet izraelite ngritën 2 miliardë dollarë ose më shumë.

Kompanitë e teknologjisë izraelite tani kanë mbledhur 15.3 miliardë dollarë në tetë muajt e parë të 2021, mbi 50% më shumë se rekordi rekord prej 10 miliardë dollarësh të mbledhur gjatë gjithë vitit 2020. Sipas IVC-Meitar, startapet izraelite kanë mbledhur 11.9 miliardë dollarë në gjysmën e parë të 2021.

Në gusht, raundet kryesore të financimit që u përfunduan përfshinin ofruesin e platformës ndërkombëtare të pagesave Rapyd, i cili mblodhi 300 milion dollarë dhe platformën e mbrojtjes së të dhënave cloud OwnBackup, e cila ngriti 240 milion dollarë. Zhvilluesi i platformës së makinave Connect Upstream Security përfundoi një financim prej 62 milionë dollarësh dhe kompania e terapisë me goditje në tru BrainQ ngriti 40 milionë dollarë.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.