30 izraelitë në listën e miliarderëve të Forbes 2022, kryeson Miriam Adelson

Botuesja e “Israel Hayom” është personi i 50-të më i pasur në botë; Roman Abramovich humbet mbi gjysmën e pasurisë së tij nga vendosja e sanksioneve; Trump renditet në 1012 në listën e kryesuar nga Elon Musk, me 219 miliardë dollarë


Tridhjetë izraelitë u përfshinë në listën e miliarderëve të Forbes 2022 të publikuar të mërkurën, duke përfshirë sipërmarrës të teknologjisë, manjatë të anijeve dhe një producent hollivudian.

Listën izraelite e kryeson Miriam Adelson, e renditur si personi i 50-të më i pasur në botë me një pasuri neto prej 27.5 miliardë dollarësh.

Adelson është nga Izraeli, por Forbes e vendosi atë në SHBA në renditjen e saj vjetore, pasi ajo ka nënshtetësi amerikane dhe jeton në Las Vegas.

Adelson debutoi në listë në vitin 2021 pasi burri i saj, manjati i kazinove Sheldon Adelson, vdiq në fillim të vitit. Ai ishte një mega-donator i partisë Republikane dhe botuesi i gazetës “Israel Hayom”.

Miriam Adelson trashëgoi pjesën më të madhe të pasurisë së burrit të saj të ndjerë dhe u bë miliarderja e re më e pasur në botë vitin e kaluar, duke u renditur e 24-ta në listën e Forbes. Ajo humbi rreth 360 milionë dollarë vitin e kaluar.

Eyal Ofer
Eyal Ofer

 

Eyal Ofer, kreu i Ofer Global Holdings, ishte personi më i pasur në Izrael në listë, në vendin e 117-të me një pasuri prej 15.4 miliardë dollarësh që rrjedhin nga asetet në industrinë e pasurive të paluajtshme dhe të transportit detar.

Vëllai i tij, Idan Ofer, është izraeliti i radhës më i pasur, në vendin e 188-të me 10.5 miliardë dollarë nga interesat e anijeve dhe energjisë.

Të dy janë djemtë e manjatit izraelit të anijeve Sammy Ofer, i cili dikur ishte njeriu më i pasur i Izraelit.

Vëllezërit Dmitri dhe Igor Bukhman, pronarë të kompanisë së lojërave Playrix, u renditën në vendin e 275-të me 8.1 miliardë dollarë.

Arnon Milchan, një producent izraelit i filmave të Hollivudit ishte personi i 851-të më i pasur me 3.5 miliardë dollarë.

Roman Abramovich, një rus që mban nënshtetësinë izraelite dhe ishte shpallur si izraeliti më i pasur vitin e kaluar, ishte në vendin e 350-të me një vlerë neto të vlerësuar prej 6.9 miliardë dollarë, nga 14.5 miliardë dollarë vitin e kaluar. Ai u rendit në mesin e 83 rusëve në listë.

Izraelitët e tjerë në listë përfshijnë aksionerin kontrollues të Delek, Yitzhak Tshuva, i renditur në vendin e 778 me pasuri prej 3.8 miliardë dollarë, i ndjekur nga CEO i Check Point, Gil Shwed, i renditur në vendin e 851 me pasuri prej 3.5 miliardë dollarësh. Liora Ofer, aksionerja kontrolluese në Melisron renditet e 1645-ta me 1.8 miliardë dollarë, ndërsa rivalja izraelite nga prodhimi i pasurive të paluajtshme Danna Azrieli renditet e 1929-ta me 1.5 miliardë dollarë. Adam Neumann, i renditur në vendin 2076 me 1.4 miliardë dollarë dhe hoteleri David Fattal me 1.3 miliardë dollarë, renditet në vendin e 2324.

Forbes tha se 34 rusë u larguan nga lista e miliarderëve pas pushtimit rus të Ukrainës, rënia më e madhe e çdo vendi përveç Kinës, e cila humbi 87 miliarderë për shkak të një goditjeje teknologjike të qeverisë.

Abramovich është sanksionuar nga Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar, por jo nga SHBA.

Njeriu më i pasur në botë ishte Elon Musk, themeluesi i Tesla dhe SpaceX, me 219 miliardë dollarë, i ndjekur nga Jeff Bezos i Amazon, me 171 miliardë dollarë.

Gjigantët amerikanë të teknologjisë Bill Gates, Larry Page, Sergey Brin, Larry Ellison dhe Steve Ballmer, si dhe investitori amerikan Warren Buffet, ishin gjithashtu në Top 10.

Ish-kryebashkiaku hebre i Nju Jorkut, Michael Bloomberg, ishte i 12-ti, me 82 miliardë dollarë, dhe Mark Zuckerberg i Facebook ishte i 15-ti me 67 miliardë dollarë, duke rënë ndjeshëm nga një vit më parë.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike