Sjellja e metodave izraelite në Shqipëri, ambasadori Canaj takon drejtuesin e Tikkun Olam Makers

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj takon drejtuesin e TOM – Tikkun Olam Makers, Z. Gidi Grinstein.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj në ceremoninë e organizuar në rezidencën e Ambasadorit francez, Z. Eric Dannon u takua me drejtuesin e organizatën jo-qeveritare izraelite TOM – Tikkun Olam Makers, Z. Gidi Grinstein.

“TOM është një organizatë jo-qeveritare mbarë botërore me fokus përkrahjen humanitare, filantropiste dhe financiare për komunitetet në nevojë (për të ndihmuar njerëzit vulnerabël, ata me aftësi të kufizuara, të moshuarit dhe të varfërit mbi bazën e 4 modeleve:

1. Identifikimin e sfidave të njerëzve të neglizhuar;
2. Përballimin e sfidave për personat me aftësi të kufizuar dhe të paavantazhuar;
3. Krijimin e prototipeve që ofrojnë zgjidhje të përballueshme për personat handikap;
4. Përmirësimin e proçeseve të këtyre prototipeve në mënyrë digjitale e përmes internetit.

Qëllimi I takimit ishte sjellja e këtyre metodave në Shqipëri, tek sistemet universitare, shkollat e mesme, koorporatat, qendra komunitare etj”, shkruan ambasada shqiptare në njoftimin e saj.

Lexo më shumë

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.