Bashkëpunimi sipas modelit izraelit “Taglit”, ambasadori Canaj pret drejtuesit e GERMIN

Vizitën në Izrael, ekipi i GERMIN e përfundoi me takimet me Ambasadorin e Shqipërisë, Bardhyl Canaj dhe përfaqësuesin e Ambasadës së Kosovës, Arben Muhameti


Vizitën në Izrael, ekipi i GERMIN e përfundoi duke e takuar Ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Tel Aviv, Sh.T.z. Bardhyl Canaj, dhe përfaqësuesin e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Jerusalem, z. Arben Muhameti.

“Në këto takime u diskutua për programin e ri të GERMIN dhe Global Albanians Foundation të quajtur OriginAL dhe bashkëpunimin me programin-model izraelit “Taglit”. Në këtë drejtim, Lirim Krasniqi dhe Arbnor Mjeku kanë prezantuar hapat e mëtutjeshëm të këtij programi, dhe mundësitë e tjera të bashkëpunimit dhe shkëmbimet me programe izraelite që kanë qëllim angazhimin e diasporës në vendet amë, të cilat ndikojnë drejtpërdrejtë edhe në diplomaci. Ekipi i GERMIN falënderon misionet tona diplomatike në Izrael për lehtësimin e kësaj vizite studimore”, thuhet në njoftimin e Germin në Facebook.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.