Java kulturore e Izraelit, Rama viziton ekspozitën “Jeruzalemi nuk është thjesht një qytet”

Kryeministri Edi Rama ka qenë prezent në një event të organizuar në kuadër të javës kulturore të Izraelit në Tiranë, ku është çelur ekspozita “Jeruzalemi nuk është thjesht një qytet”.


Kryeministri Edi Rama ka qenë prezent në një event të organizuar në kuadër të javës kulturore të Izraelit në Tiranë, ku është çelur ekspozita “Jeruzalemi nuk është thjesht një qytet”.

Kjo ekspozitë është një përmbledhje e 100 fotografive të autorit Dmitry Brickman, që tregojnë gamën e gjerë të trashëgimive fetare dhe kulturore të qytetit të shenjtë të Jeruzalemit.

Rama në fjalën e tij e vendosi theksin te miqësia mes dy vendeve dhe njoftoi hapjen e Muzeut Hebraik në Vlorë.

“Të falënderoj që je treguar i gatshëm që prej ditës së parë që nisëm këtë program të ri. Izraeli është i pranishëm për ti treguar botës shumë gjera. Kjo është e para herë por duam ta bëjmë traditë edhe për vitin tjetër. Duam të krijojmë gjithmonë e më shumë ura që na bëjnë bashkë dhe do të jemi shumë shpejt së bashku për inaugurimin e muzeut të ri në Vlorë dhe përgatisim qendrën hebreje në Tiranë dhe do të ishim shumë të nderuar që të ishit pjesë e kremtimeve tona”, tha Rama.

Të pranishëm ishin edhe ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari, ministrja e Kulturës, Elva Margariti, kryetarja e grupit parlamentar të miqësisë Shqipëri-Izrael, deputetja Blerina Gjylameti, presidenti i komunitetit hebraik në Shqipëri, Amos Dojaka.

Ekspozita do të qendrojë e hapur deri me 17 qershor.Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Izrael

Izraeli i shqetësuar për programin bërthamor iranian

Izraeli është i gatshëm të përdorë “të drejtën për vetëmbrojtje” për të parandaluar Iranin të zhvillojë armët bërthamore, tha kryeministri…

Shqipëri

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.