Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler, viziton Bulqizën

Kryetari i Bashkisë Bulqizë, Lefter Alla ka pritur sot në një vizitë Ambasadorin e Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler


Kryetari i Bashkisë Bulqizë, z.Lefter Alla ka pritur sot në një vizitë Ambasadorin e Izraelit në Shqipëri, Shkëlqesinë e Tij, Z. Noah Gal Gendler.
Takimi u fokusua kryesisht në mundësitë që ka Bulqiza në bujqësi dhe në mbështetjen e shtetit të Izraelit për të sjellë eksperiencën e atjeshme për fermerët bulqizakë.

Kryetari Alla shprehu mirënjohjen e tij për investimin e qeverisë izraelite në laboratorin e ujit të pijshëm, teksa e njohu gjithashtu ambasadorin Gendler për kushtet dhe mundësitë në të cilat operojnë fermerët e Bulqizës.

Ambasadori Gendler premtoi mbështetjen e shtetit të tij për të sjellë në Bulqizë eksperiencën dhe teknologjinë izraelite të përdorur në bujqësi, e njohur kjo si një nga praktikat më të mira në botë. Ai vlerësoi pasuritë ujore dhe turistike që ka Bulqiza, duke vlerësuar nevojën për investime të mëtejshme në to.

Nga ana tjetër, Ambasadori Gendler ftoi Kryebashkiakun Alla në një takim rajonal që do të zhvillohet në kryeqytetin e vendit të tij, ku do të marrin pjesë shumë drejtues bashkish nga vende të ndryshme, për të biseduar rreth praktikave më të mira për zhvillimin e sektorit bujqësor.


Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.