Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler viziton Pogradecin

Në takimin e zhvilluar me kryetarin e Bashkisë z. Ilir Xhakolli, Ambasadori u njoh me Pogradecin, historinë e tij, traditat, kulturën etj, si dhe projektet e zbatuara apo ato që do të zbatohen në të ardhmen.


Ambasadori i Izraelit në Tiranë z. Noah Gal Gendler vizitoi sot Pogradecin.
“Përpara na presin projekte të shumta në fushat e turizmit, inovacionit dhe kulturës” u shpreh z. Gendler. Në takimin e zhvilluar me kryetarin e Bashkisë z. Ilir Xhakolli, Ambasadori u njoh me Pogradecin, historinë e tij, traditat, kulturën etj, si dhe projektet e zbatuara apo ato që do të zbatohen në të ardhmen. Z. Xhakolli i prezantoi edhe vizionin e Tij për të ardhmen e Pogradecit duke u fokusuar më së shumti tek turizmi dhe agroturizmi, sektorë të cilët rritin ndjeshëm edhe ekonominë e banorëve. Z. Xhakolli shprehu interesin dhe gatishmërinë për të shtuar bashkëpunimin me Izraelin në disa fusha e për t’i konkretizuar në një të ardhme sa më të afërt.
Në kuadër të kësaj vizite u çel edhe ekspozita fotografike “Jeruzalemi nuk është thjesht një qytet”.
Kjo Ekspozitë është një përmbledhje e rreth 100 fotografive të autorit Dmitry Brickman, që tregojnë gamën e gjerë të trashëgimive fetare dhe kulturore të Qytetit të Jeruzalemit. Fotot janë shkrepur në Jeruzalemin e Vjetër. Ekspozohen portrete njerëzish të kulturave dhe feve të ndryshme me nëntekstin “Jeruzalemi janë njerëzit, të cilët janë pjesë e këtij Qyteti”, njerëz të përkatësive të ndryshme kulturore dhe fetare. Jeruzalemi dallon për këtë bashkëekzistencë dhe bashkëjetesë kulturash dhe besimesh fetare. Fotot pasqyrojnë momente meditimi dhe lutjeje me nëntekstin “Të gjithë luten sipas mënyrës së tyre, por të gjithë luten si qenie humane për të njëjtën gjë”. Pra Jeruzalemi janë njerëzit që e përbëjnë këtë qytet! “Jeruzalemi nuk është thjesht një qytet”

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.