Herzog do të përfaqësojë Izraelin në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II

Presidenti në librin e ngushëllimeve: Ishte ikona e stabilitetit. Suksese Mbretit Charles III


Presidenti Isaac Herzog pritet të përfaqësojë Izraelin në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II në Londër më 19 shtator, raportuan të shtunën media të shumta hebraike.

Nuk kishte asnjë konfirmim të menjëhershëm zyrtar nga zyra e Herzog, megjithëse i dërguari i Izraelit në Mbretërinë e Bashkuar u citua të thoshte se çështja ishte konfirmuar.

Raportet thanë gjithashtu se u vendos të shtunën që kryeministri Yair Lapid – i cili pritet të zbarkojë një ditë më vonë në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së – nuk do të marrë pjesë në funeralin e mbretëreshës britanike.

Gjithashtu të shtunën, Herzog, kreu zyrtar i shtetit të Izraelit, la një mesazh në një libër ngushëllimi për Mbretëreshën në rezidencën e ambasadorit britanik në Tel Aviv.

Sipas një deklarate të publikuar nga zyra e Herzog, presidenti shkroi në libër: “Në emër të Shtetit dhe të Popullit të Izraelit, shpreh ngushëllimet e mia më të thella për vdekjen e Madhërisë së Saj Mbretëreshës Elizabeth II, mbretërimi i së cilës ishte i rëndësishëm dhe historik.

“Ajo ishte një ikonë e stabilitetit dhe një fener morali në shërbim të popullit të saj. Zoti e bekoftë Mbretin Charles III dhe ai mbretëroftë në paqe”, thuhej në mesazh.

Herzog shtoi një varg biblik nga Libri i Fjalëve të Urta: “Mbreti me drejtësi vendos vendin”.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.