Bashkëpunim i Universitetit Luarasi me izraeliten “Elta System LTD”, certifikohet gjenerata e parë e Akademisë së Sigurisë Kibernetike

Është kurorëzuar kursi i parë “Ethical Hacking” si pjesë e Akademisë së Sigurisë Kibernetike në universitetin “Luarasi” në bashkëpunim me “Elta System LTD” e cilësuar si një ndër kompanitë lider në Izrael në fushën e Sigurisë Kibernetike dhe të mbrojtjes.


Është kurorëzuar kursi i parë “Ethical Hacking” si pjesë e Akademisë së Sigurisë Kibernetike në universitetin “Luarasi” në bashkëpunim me “Elta System LTD” e cilësuar si një ndër kompanitë lider në Izrael në fushën e Sigurisë Kibernetike dhe të mbrojtjes.

20 kursantët e parë kanë marrë këtë certifikatë të njohur ndërkombtarisht nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës deri në Japoni.

“Ethical Hacking” është një kurs unikal për vendin tone i cili përgatiti prej gjashtë muajsh një gjeneratë të tërë specialistësh në kohën kur të dhënat digjitalë të vendit janë sulmuar disa herë agresivisht nga hakerat iranianë. I sapocertifikuari Jetmir Rajta thotë se vendi ka nevojë urgjente për mbrojtës kibernetikë, e për këtë ai ndihet gati të jetë një ushtar në këtë luftë.

Zëvendës rektorja e universitetit “Luarasi” Prof. Asoc. Dr. Anni Dasho, duke dhënë detaje në lidhje me ecurinë e Akademinë e sigurisë kibernetike këtë vit të ri akademik, shprehet se do të ofrojë paketa të larmishme për disa target grupe si gjimnazistë, studentë si dhe mundësi për të përgatitur profesionistë në fushën e sigurisë kibernetike për sektorin bankar, qeveri në korporatat e telefoninë mobile ne vend dhe me gjere. Shqipëria për herë të fundit u skanua lidhur me mbrojtjen ndaj krimit kibernetik në një raport të mbështetur nga Qendra Globale për Kapacitetet e Sigurisë Kibernetike dhe Banka Botërore ku në një pjesë të mirë të sektorëve të marrë në analizë zhvillimi mbetej ende në fazat fillestare./BW

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.