Gantz takon Erdoganin: Sinjal i qartë për zhvillime pozitive Izrael-Turqi

Ministri izraelit i Mbrojtjes falënderon liderin e Turqisë për autoritetet që penguan tentativën e sulmeve iraniane gjatë verës; vendet kërkojnë të rinovojnë lidhjet e mbrojtjes, në samitin e nivelit më të lartë në vite


Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Benny Gantz zhvilloi të enjten një takim me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan në rezidencën presidenciale në Ankara.

Gantz zbarkoi në kryeqytetin turk të mërkurën në mbrëmje për udhëtimin e parë zyrtar në Turqi nga një shef i mbrojtjes izraelite në më shumë se një dekadë, një shenjë e ringjalljes së lidhjeve midis vendeve.

Sipas zyrës së Gantz, dyshja diskutuan një “seri çështjesh strategjike dhe angazhimin e të dy vendeve për të punuar për stabilitet, prosperitet dhe siguri në Lindjen e Mesme dhe Mesdheun Lindor”.

Zyra e tij tha se Gantz falënderoi Erdoganin që autoritetet turke arritën të parandalonin një seri sulmesh nga celulat iraniane që po planifikonin të vrisnin ose rrëmbyen turistët izraelitë në Stamboll në fund të korrikut.

“Ky aktivitet kundër terrorizmit ka një rëndësi të madhe për aftësinë për të forcuar bashkëpunimin dhe për të rinovuar marrëdhëniet zyrtare të mbrojtjes midis vendeve,” shtoi zyra e Gantz.

Gantz u shoqërua nga homologu i tij, Hulusi Akar, me të cilin u takua më parë gjatë ditës për një diskutim mbi rinovimin e lidhjeve të mbrojtjes midis vendeve.

Në një deklaratë pas takimit të tij me Akar, Gantz tha se “nuk është sekret që lidhjet tona janë përballur me sfida”, por ai shtoi se udhëtimi historik, i pari në një dekadë, është një “sinjal i qartë për zhvillimet pozitive përpara”.

“Më vjen mirë të them se Turqia është një nga pesë partnerët tanë kryesorë tregtarë. Me kalimin e viteve, lidhjet tona ekonomike janë rritur, “tha Gantz.

“Në frontin diplomatik, kthimi i ambasadorëve tanë ka krijuar skenën për ne sot. Në fakt, vizita ime në Ankara është e treta e një lideri izraelit në më pak se një vit. Portat janë hapur dhe ka potencial të madh për bashkëpunim në tregti, turizëm, industri dhe më shumë”, tha ai.

“Turqia dhe Izraeli kanë ndërtuar shoqëri moderne dhe të përparuara mbi një themel të pasur me histori. E ardhmja jonë është premtuese, por varet nga interesi ynë i përbashkët për të ruajtur sigurinë dhe stabilitetin në rajon dhe në botë”, vazhdoi ai.

“Unë besoj se mund të bëhet shumë më tepër së bashku për të zvogëluar ndikimin e atyre që destabilizojnë rajonet tona duke mbështetur ose kryer terrorizmin kundër civilëve të pafajshëm,” shtoi Gantz.

Gantz vuri në dukje lidhjet e Izraelit me rivalët turq, Greqinë dhe Qipron, përpara se të thoshte se “duke ecur përpara, ne duhet të adoptojmë një qasje të qëndrueshme dhe pozitive në marrëdhëniet tona, duke mbajtur një dialog të hapur”.

Udhëtimi, që synon rinovimin e lidhjeve zyrtare të mbrojtjes, shënoi një tjetër hap në një proces njëvjeçar që i ka parë vendet të kthehen drejt marrëdhënieve të plota diplomatike pas më shumë se një dekade lidhjesh të prishura.

Udhëtimi erdhi dy muaj pasi Dror Shalom, i cili drejton Byronë Politiko-Ushtarake të Ministrisë së Mbrojtjes, u takua me zyrtarë turq të mbrojtjes për të “rinovuar linjat e marrëdhënieve të sigurisë midis vendeve” pas një dekade, tha ministria.

Të mërkurën, përpara fluturimit të Gantz, një zyrtar i mbrojtjes i tha faqes së lajmeve Walla se udhëtimi ka të ngjarë të mos shohë nënshkrimin e ndonjë marrëveshjeje armësh midis palëve.

“Këtu nuk duhet të pritet një garë prokurimi… ne jemi shumë, shumë të kujdesshëm për të vazhduar këtë [proces] me hapa të matur dhe të kujdesshëm. Ne e bëmë të qartë dhe do të bëhet e qartë si pjesë e vizitës së ministrit”, tha zyrtari, duke vënë në dukje lidhjet e ndjeshme që Izraeli ka me Qipron dhe Greqinë.

Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz (R) shëtit me homologun e tij turk, Hulusi Akar, në Ankara më 27 tetor 2022 (Elad Malka/Ministria e Mbrojtjes)
Lidhjet e mbrojtjes ishin dikur një shtyllë e marrëdhënieve të Izraelit me Turqinë, por u shpërbënë pasi lidhjet diplomatike u përkeqësuan.

Muajin e kaluar, për herë të parë në një dekadë, një luftanije turke u ankorua në një port izraelit.

Gjithashtu muajin e kaluar, kryeministri Yair Lapid u takua me Erdogan në margjinat e takimit vjetor të nivelit të lartë të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Ishte takimi i parë i tillë midis një kryeministri izraelit dhe turkut

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.