A është ky mbretërimi i tretë i Mbretit Bibi Netanyahu?

Ata që trumbetuan “Rënien e mbretit Bibi” ishin të parakohshëm. Ata e nënvlerësuan natyrën e palodhur të Benjamin Netanyahut.


Nga Herb Keinon, The Jerusalem Post

Ai është kthyeeer ose të paktën kështu duket në shikim të parë.

Nëse duhen besuar exit poll-et dhe bisedimet e koalicionit shkojnë siç pritej, personi më i mundshëm për të qenë kryeministri i ardhshëm i Izraelit është Benjamin Netanyahu, njeriu që ka shërbyer tashmë në atë detyrë për 15 vjet e tre muaj, fillimisht nga viti 1996. -1999, dhe pastaj përsëri nga 2009-2021.

Ai do të jetë politikani i parë izraelit që ka shërbyer për tre mandate të njëkohshme.

Ai do të jetë gjithashtu kryeministri i parë i varur nga partia më e ekstremit të djathtë të vendit për të qeverisur.

Ata që deklaruan në qershor 2021, kur Naftali Bennett u betua si kryeministër, se epoka e Netanyahut ishte një gjë e së kaluarës, gabuan. Ata që trumbetuan “Rënien e mbretit Bibi” ishin të parakohshëm.

Ata e nënvlerësuan natyrën e palodhshme të burrit. I bindur se ai ishte hekurudhor nga sistemi ligjor, ai ka vazhduar të luftojë vazhdimisht dhe të protestojë herë pas here për pafajësinë e tij.

Ata mbivlerësuan rëndësinë që vendi i atribuoi faktit që Netanyahu është në gjyq për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit. Fitorja e dukshme e Netanyahut, pavarësisht rasteve gjyqësore kundër tij, tregon mungesën e besimit të publikut në sistemin gjyqësor.

Netanyahu u ndihmua këtë herë nga vështirësitë që u shfaqën në çështjen gjyqësore që nga hera e fundit që vendi shkoi në zgjedhje në mars të 2021. Në vitin pasardhës dolën probleme të rënda me mënyrën se si shteti hetonte dhe ndiqte çështjen. Ajo që dikur prezantohej në media si thuajse një slam dunk, muajt e fundit është shfaqur si asgjë tjetër veçse. Kjo, gjithashtu, i ktheu disa votues në të djathtë.

Dhe ata që shpallën fundin e epokës së Netanyahut e nënvlerësuan shkallën në të cilën siguria personale – ose ndjenja e sigurisë personale – motivon mënyrën se si votojnë njerëzit në këtë vend. Siç ndodhi në vitin 1988, në 1996 dhe në 2001, një rritje e terrorizmit afër ditës së zgjedhjeve pati efektin e vet. Terrorizmi nënvizoi një ndjenjë pasigurie për shumë njerëz që dolën në votat për Likud dhe Partinë Zioniste Fetare të Bezalel Smotrich dhe Itamar Ben-Gvir.

Izraeli ka bërë një rrugë të gjatë që nga zgjedhjet e vitit 1992, kur Yitzhak Rabin mundi Yitzhak Shamir. Gjatë atyre zgjedhjeve, Laburistët dhe Meretz, dy partitë sioniste të krahut të majtë, fituan së bashku 56 vende. Mbrëmë, ata ishin parashikuar të fitonin nëntë me 10.

Çfarë ndodhi në 30 vitet e kaluara? Rënia e Marrëveshjes së Oslos për shkak të terrorizmit të arratisur dhe paaftësisë së palestinezëve për të bërë kompromis. Intifada e Dytë. Tërheqja nga Gaza dhe pasojat e saj katastrofike.

Zgjedhjet e së martës janë vetëm pasqyrimi më i fundit i turbullimit të djathtë të trupit politik izraelit, jo për shkak të një zemërgjerësie – siç argumentojnë disa të shkëputur nga jeta në këtë vend – por për shkak të realitetit të ashpër në terren.

Ngritja e Ben-Gvirit i ka rrënjët edhe në këtë. Pse Ben-Gvir mori 19,402 vota në 2020, por qindra mijëra mbrëmë? Sepse në dy vjet kaq shumë izraelitë papritmas u bënë racistë? Jo. Për shkak të trazirave në qytetet e përziera gjatë Operacionit Guardian of the Walls në maj 2021; për shkak të paligjshmërisë në jug; për shkak të terrorizmit; për shkak të frikës që ndiejnë qindra mijëra izraelitë kur ngasin rrugët në Jude dhe Samari; për shkak të dëshirës që dikush “të bëhet i ashpër” dhe “të bëjë rregull”.

Rezultatet e së martës mbrëma do të bëjnë të nevojshme kërkimin e shpirtit në bllokun anti-Bibi. Termi bllok anti-Bibi është i preferueshëm sesa blloku i qendrës së majtë, sepse shumë në këtë bllok janë po aq të djathtë për çështjet e sigurisë diplomatike sa vetë Netanyahu.

Pse dështuan? Pse mesazhi i tyre anti-Netanyahu nuk arriti të bindë gjysmën e vendit? Pse kaq shumë janë të gatshëm të votojnë për ata që i quajtën “forcat e errësirës”, në vend të atyre që e shohin veten të lagur në dritë?

Pse? Sepse shumica e vendit nuk e bleu paralajmërimin apokrif se një votë për Netanyahun dhe të djathtën do të ishte një votë për fundin e gjyqësorit, të arsyeshmërisë, të mirësjelljes dhe të vetë demokracisë. Ata dëgjuan paralajmërimin e Ram Ben Barak se nazistët erdhën në pushtet përmes mjeteve demokratike dhe u zvarritën.

Cikli aktual zgjedhor filloi në prill 2019 – dhe atëherë, edhe më shumë se gjatë fushatës së fundit – çështja ishte Netanyahu. Në atë kohë, blloku anti-Netanyahu po luftonte kundër një qeverie të Netanyahut që mbështetej tek i moderuari Moshe Kahlon. Dyzet e katër muaj dhe pesë zgjedhje më vonë, çfarë përfiton: Netanyahu, por një qeveri e Netanyahut që ka të ngjarë të mbështetet te Smotrich dhe Ben-Gvir.

Kur krerët e bllokut anti-Netanyahu shikojnë në pasqyrë dhe mendojnë se çfarë kanë arritur pas 44 muajsh dhe pesë zgjedhjesh, është e vështirë të besohet se ndonjë prej tyre mund të jetë në gjendje të thotë sinqerisht, “punë e bërë mirë”.

Sepse, në fund të fundit, Netanyahu është ende këtu, dhe ata – të paktën nga tavolina e kabinetit dhe qeveria – duket se së shpejti do të largohen.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.