“Lulja e Vlorës”, ambasadorja Peleg takon Dr. Anna Kohen

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, priti në një takim kortezie Dr. Anna Kohen, autore e librit “Lulja e Vlorës”


Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, priti në një takim kortezie Dr. Anna Kohen, autore e librit “Lulja e Vlorës”. Kohen, një hebrejo-shqiptare ka lindur në Vlorë dhe tani jeton në Florida, SHBA.

Dr.Anna Kohen i dhuroi librin e saj ambasadores Peleg.

“Kënaqësi të takohesha me Dr. Anna Kohen, autore e librit 📚 “Lulja e Vlorës”. Anna ka lindur në Shqipëri dhe jeton në Florida. Libri i saj tregon historinë e familjes së saj hebreje ✡ që jetoi në Vlorë gjatë epokës komuniste. Mezi pres të filloj ta lexoj këtë fundjavë.. 🤓”, shkruan ambasadorja Peleg në Twitter.

Libri “Lulja e Vlorës”, i botuar nga nstituti Shqiptar për Studime Ndërkombëtare (AIIS) dhe i përkthyer mjeshtërisht nga Edvin Shvarc, është prezantuar në Tiranë, Vlorë dhe Prishtinë.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.