Ambasada e Izraelit në Kosovë: Binjakëzimi i Pejës me Netanya, kapitull i ri në marrëdhëniet midis dy vendeve

Marrëvesha për binjakëzimin e qyteteve të Pejës dhe Netnayas, e para marrëveshje e tillë mes qyteteve izraelite dhe kosovare


Dje është shënuar një kapitull i ri në marrëdhëniet ndërmjet Shtetit të Izraelit dhe Republikës së Kosovës. Është nënshkruar marrëveshja për binjakëzimin e qyteteve të Pejës dhe Netnayas, e para marrëveshje e tillë mes qyteteve izraelite dhe kosovare

Postimi i Ambasadës së Izraelit në Kosovë

Dje është shënuar një kapitull i ri në marrëdhëniet ndërmjet Shtetit të Izraelit dhe Republikës së Kosovës.

Është nënshkruar marrëveshja për binjakëzimin e qyteteve të Pejës dhe Netnayas, e para marrëveshje e tillë mes qyteteve izraelite dhe kosovare.

Komuna e Netanyas u përfaqësua nga zëvendëskryetari z. Efraim Bulmash, kurse Komuna e Pejës u përfaqësua nga z. Gazmend Muhaxheri.

Me ftesë të Federatës së Autoriteteve Lokale në Izrael (MASHAM), një delegacion i përbërë nga z. Elbert Krasniqi, Ministër i Administrimit të Pushtetit Lokal të Kosovës, z. Sazan Ibrahimi, drejtor ekzekutiv pranë Asociacionit të Komunave të Kosovës dhe tetë kryetarë komunash të Kosovës (z. Agim Aliu – Kryetar i Komunës së Ferizaj, z. Ardian Gjini – Kryetar i Komunës së Gjakovës, z. Bali Muharremaj – Kryetar i Komunës së Therandës, z. Dragan Petković – Kryetar i Komunës së Parteshit, z. Gazmend Muhaxheri – Kryetar i Komunës së Pejës, z. Imri Ahmeti – Kryetar i Komunës së Lipjanit, z. Sokol Haliti – Kryetar i Komunës së Vitisë, z. Shaqir Totaj – Kryetar i Komunës së Prizrenit) vizituan Izraelin, ku u ftuan të marrin pjesë në Muni Expo/Muni World 2022.

Pjesëtarët e delegacionit kosovar u pritën nga Shkëlqesia e Tij Presidenti izraelit z. Isaac Herzog, në rezidencën e tij, dhe u takuan edhe me kryetarin e Komunës së Jerusalemit, z. Moshe Leon.

MUNIEXPO është një ekspozitë dhe platformë globale për promovimin e inovacionit lokal dhe e cila përqendrohen në ofrimin e ideve për sfidat dhe kërcënimet kryesore me të cilat përballen ato që njihen si “Smart Cities”. Aty mblidhen kryetarë komunash, ministra, zyrtarë qeveritarë nga e gjithë bota për të shkëmbyer ekspertizën dhe praktikat më të mira. Një sërë shërbimesh u prezantuan në fushat e sigurisë, emergjencës, kibernetikës, zgjidhje të ndryshme në fushën e teknologjisë informative, e kështu me radhë.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.