Përvoja izraelite, Dr. Maurit Beeri në “Kongresin Botëror për Persona me Aftësi të Kufizuara” në Kosovë

Dr. Maurit Beeri, Drejtore e Përgjithshme në Qendrën e Rehabilitimit të Peadiatrisë dhe Adoleshentëve të Spitalit Alyn në Jerusalem, ishte përfaqësuese e Shtetit të Izraelit në “Kongresin botëror për Persona me Aftësi të Kufizuara”, i pari i tillë në Republikën e Kosovës


Dr. Maurit Beeri, Drejtore e Përgjithshme në Qendrën e Rehabilitimit të Peadiatrisë dhe Adoleshentëve të Spitalit Alyn në Jerusalem, ishte përfaqësuese e Shtetit të Izraelit në “Kongresin botëror për Persona me Aftësi të Kufizuara”, i pari i tillë në Republikën e Kosovës, nën organizimin e znj. Elvana Shala, Ambasadore e Vullnetit të Mirë për Kosovën.

Dr. Beeri ishte paneliste ne temën “Implementimi dhe zbatimi i ligjeve për personat me aftësi të kufizuara në Kosovë”. Ajo foli për rrugëtimin e Izraelit drejt avancimit të standardeve për trajtimin e personave me aftësi të kufizuara, theksoi rëndësinë e gjithëpërfshirjes në këtë fushë, duke përfshirë edhe angazhimin e personave me aftësi të kufizuara dhe/apo prindërve të tyre në poste drejtuese qeveritare. Dr. Beeri përmendi fakti që qeveria izraelite ka një ministre e cila përdor karrocë me rrota.

Mbi 150 persona me aftësi të kufizuara nga Kosova, zyrtarë shtetërorë, pjesëtarë të korit diplomatik në Kosovë, diplomatë nga mbarë bota dhe përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile morën pjesë në këtë ngjarje të titulluar “Bashkë për gjithëpërfshirje dhe mirëqenie”.

Viti 2022 është shpallur zyrtarisht nga Qeveria e Kosovës si Vit i Personave me Aftësi të Kufizuara.

Shteti i Izraelit i ka dhuruar afro 100 karroca për personat me aftësi të kufizuara në Republikën e Kosovës.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.