Si bisedojnë trupat ushtarake izraelite me robotët?

Një sistem i ri, i quajtur “Casper”, së shpejti do t’i lejojë trupat izraelite të komandojnë me zë dronët


IDF ka qenë gjithmonë në ballë të integrimit të teknologjisë me taktikat e saj luftarake, dhe ky zhvillim nuk është ndryshe. Një sistem i ri, i quajtur “Casper”, së shpejti do t’i lejojë trupat izraelite të flasin me dronët. Duke përdorur teknologjinë e komandës zanore, ushtarët do të jenë në gjendje të përdorin komanda zanore për të komunikuar me sisteme pa pilot. Deri më tani, sistemi mund të kuptojë vetëm hebraisht.

Një përfaqësues i Drejtorisë së Kërkimit dhe Zhvillimit të Mbrojtjes tha se sistemi ka të bëjë me dialogun me zë midis njerëzve dhe makinerive. “Quhet Casper dhe ne donim që sistemi të ishte një anëtar i ekipit: një ekip hibrid njerëzor dhe jo-njerëzor që vepron dhe punon së bashku”, tha zyrtari për Defense News. “Për ta bërë këtë, na duhej droni si anëtar i ekipit, kështu që unë mund të them ‘shko përpara’ ose ‘më mbulo’, dhe droni mund të thotë se vëzhgon një objektiv 90 gradë nga ne, për shembull,” shtoi zyrtari.

Zyrtari tha se 80% e aftësive të teknologjisë përfshijnë kontrollin e aftësive bazë të një droni, të tilla si ngritja dhe fluturimi në një lartësi të caktuar, ndërsa 20% e mbetur përqendrohet në komandimin e një droni për të hetuar ose zbuluar objektivat.

“Ne e kuptuam se kishim nevojë për një qasje të re të sistemeve operative në një fushë beteje,” tha zyrtari, duke vënë në dukje se këto lloj komandash zanore ekzistojnë tashmë në botën civile. “Në një fushë beteje, ju duhet të jeni të vetëdijshëm për rrethinën, duhet të shikoni përpara dhe t’i mbani duart në një armë dhe jo në një kontroll [ekran].”

Zyrtari shtoi se teknologjia e re synon ta bëjë më të lehtë për forcat që të identifikojnë dhe hetojnë objektivat, si dhe të mbyllë qarkun sensor-to-qitës – koha që i duhet sistemeve të ndryshme për të komunikuar me njëri-tjetrin.

Sistemi pritet të jetë funksional brenda disa viteve të ardhshme. /I-Hls/

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023