Erion Veliaj: Gëzuar festën e Hanukkah komunitetit hebraik në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, uroi komunitetin hebraik të Tiranës me rastin e festës Hanukkah


Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, uroi komunitetin hebraik të Tiranës me rastin e festës Hanukkah, të njohur ndryshe edhe si Festivali i Dritave.

“Gëzuar festën e Hanukkah✨ komunitetit hebraik në Tiranë🇦🇱!”, shkruan kryebashkiaku Veliaj në Twitter.

Vitin e kaluar (6 dhjetor 2021), Festivali i Dritave, apo siç njihet ndryshe nga komuniteti hebraik, festa e Hanukkah, u kremtua simbolikisht në Bashkinë e Tiranës, përmes një ceremonie të veçantë organizuar nga Ambasada e Izraelit dhe Komuniteti Hebre.

Gjatë një pritje kortezie të ambasadores së re të Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj, e quajti Tiranën si “Tel Avivi i Ballkanit”.

Kryebashkiaku Veliaj njihet si një dashamirës dhe mbështetës i Izraelit, të cilin e ka vizituar shumë herë dhe madje është takuar edhe me kryebashkiakun legjndar të Tel Avivit, Ron Huldai.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit