Erion Veliaj: Gëzuar festën e Hanukkah komunitetit hebraik në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, uroi komunitetin hebraik të Tiranës me rastin e festës Hanukkah


Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, uroi komunitetin hebraik të Tiranës me rastin e festës Hanukkah, të njohur ndryshe edhe si Festivali i Dritave.

“Gëzuar festën e Hanukkah✨ komunitetit hebraik në Tiranë??!”, shkruan kryebashkiaku Veliaj në Twitter.

Vitin e kaluar (6 dhjetor 2021), Festivali i Dritave, apo siç njihet ndryshe nga komuniteti hebraik, festa e Hanukkah, u kremtua simbolikisht në Bashkinë e Tiranës, përmes një ceremonie të veçantë organizuar nga Ambasada e Izraelit dhe Komuniteti Hebre.

Gjatë një pritje kortezie të ambasadores së re të Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj, e quajti Tiranën si “Tel Avivi i Ballkanit”.

Kryebashkiaku Veliaj njihet si një dashamirës dhe mbështetës i Izraelit, të cilin e ka vizituar shumë herë dhe madje është takuar edhe me kryebashkiakun legjndar të Tel Avivit, Ron Huldai.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.