Edi Rama: Hannukah, Festa e Dritave një mbremje speciale e komunitetit hebre

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në ndezjen e qiriut të 8-të të Hanukkah, organizuar nga Kryerabini Yoel Kaplan


Kryeministri Edi Rama mori pjesë në ndezjen e qiriut të 8-të të Festës Hebraike Hanukkah, organizuar nën drejtimin e Kryerabinit të Shqipërisë, Yoel Kaplan.

Morën pjesë përfaqësues nga të gjitha komunitetet fetare në Shqipëri, si dhe anëtarë të komunitetit hebre në vend.

“HANUKKAH 🕯️FESTA 🕯️E DRITAVE 🕯️NJË MBRËMJE 🕯️SPECIALE 🕯️E KOMUNITETIT🕯️HEBRE 🇦🇱🕯️”, shkruan kryeministri Edi Rama në postimin e tij në Facebook.

🕯️🇮🇱🕯️HANUKKAH 🕯️FESTA 🕯️E DRITAVE 🕯️NJË MBRËMJE 🕯️SPECIALE 🕯️E KOMUNITETIT🕯️HEBRE 🇦🇱🕯️

Posted by Edi Rama on Sunday, December 25, 2022

Lexo më shumë

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.