Pele kurohej në spitalin izraelit “Albert Einstein” në Brazil

Një grup i komunitetit hebre në Sao Paulo ndërtoi spitalin “Albert Einstein” në 1971, më i miri në Amerikën Latine


Legjenda e futbollit botëror, braziliani Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pele, është ndarë nga jeta sot në moshën 82-vjeçare. Prej një muaji ai ndodhej në gjendje të rëndë në spitalin izraelit “Albert Einstein” në Sao Paolo (Brazil) nga ku kurohej prej kancerit në zorrën e trashë.

Pele do mbahet mend si futbollisti që fitoi tri herë Kupën e Botës me Brazilin në vitet 1958, 1962 dhe 1970. Pelé luajti në 4 Kupa Bote gjatë gjithë karrierës së tij si futbollist, ku shënoi 1281 gola.

Pele luajti me Santos nga 1956-1975 dhe për New York Cosmos nga 1975-1977. Pele në total fitoi 14 trofe dhe gjashtë herë u shpall golashënuesi më i mirë.

Historia e Spitalit

Spitali izraelit “Albert Einstein” (Hospital Israelita Albert Einstein) është një spital brazilian, i vendosur në distriktin Morumbi, në anën jugore të São Paulo. Konsiderohet si spitali më i mirë në Amerikën Latine dhe është ndër 50 më të mirët në botë.

Një grup anëtarësh të komunitetit hebre në Sao Paulo themeluan “Sociedade Beneficente Israelita Brasileira Albert Einstein” (SBIBAE) në 1955. SBIBAE filloi ndërtimin e Spitalit Albert Einstein tre vjet më vonë më 14 shtator 1958 në tokë të dhuruar nga Ema Gordon Klabin. Spitali u përurua më 28 korrik 1971.

Në vitin 1999, ishte institucioni i parë shëndetësor jashtë Shteteve të Bashkuara që u certifikua nga Komisioni i Përbashkët Ndërkombëtar.

Okulisti Dr. Cláudio Lottenberg filloi si president i Albert Einstein në dhjetor 2001.

Kujdesi dhe Programet

Është një nga njësitë shëndetësore më të njohura në Brazil për shkak të cilësisë së kujdesit, pajisjeve mjekësore dhe ekspertizës që disponon për të trajtuar llojet kryesore të patologjive. Ajo ka një program të ndihmës sociale në favela Paraisópolis, pranë spitalit.

Albert Einstein gjithashtu pret një shkollë infermierie si dhe një shkollë mjekësore (që nga viti 2016). Që nga viti 2022, do të inaugurohet një diplomë e re universitare në administrim biznesi me theks në menaxhimin e organizatave shëndetësore.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023