Pele kurohej në spitalin izraelit “Albert Einstein” në Brazil

Një grup i komunitetit hebre në Sao Paulo ndërtoi spitalin “Albert Einstein” në 1971, më i miri në Amerikën Latine


Legjenda e futbollit botëror, braziliani Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pele, është ndarë nga jeta sot në moshën 82-vjeçare. Prej një muaji ai ndodhej në gjendje të rëndë në spitalin izraelit “Albert Einstein” në Sao Paolo (Brazil) nga ku kurohej prej kancerit në zorrën e trashë.

Pele do mbahet mend si futbollisti që fitoi tri herë Kupën e Botës me Brazilin në vitet 1958, 1962 dhe 1970. Pelé luajti në 4 Kupa Bote gjatë gjithë karrierës së tij si futbollist, ku shënoi 1281 gola.

Pele luajti me Santos nga 1956-1975 dhe për New York Cosmos nga 1975-1977. Pele në total fitoi 14 trofe dhe gjashtë herë u shpall golashënuesi më i mirë.

Historia e Spitalit

Spitali izraelit “Albert Einstein” (Hospital Israelita Albert Einstein) është një spital brazilian, i vendosur në distriktin Morumbi, në anën jugore të São Paulo. Konsiderohet si spitali më i mirë në Amerikën Latine dhe është ndër 50 më të mirët në botë.

Një grup anëtarësh të komunitetit hebre në Sao Paulo themeluan “Sociedade Beneficente Israelita Brasileira Albert Einstein” (SBIBAE) në 1955. SBIBAE filloi ndërtimin e Spitalit Albert Einstein tre vjet më vonë më 14 shtator 1958 në tokë të dhuruar nga Ema Gordon Klabin. Spitali u përurua më 28 korrik 1971.

Në vitin 1999, ishte institucioni i parë shëndetësor jashtë Shteteve të Bashkuara që u certifikua nga Komisioni i Përbashkët Ndërkombëtar.

Okulisti Dr. Cláudio Lottenberg filloi si president i Albert Einstein në dhjetor 2001.

Kujdesi dhe Programet

Është një nga njësitë shëndetësore më të njohura në Brazil për shkak të cilësisë së kujdesit, pajisjeve mjekësore dhe ekspertizës që disponon për të trajtuar llojet kryesore të patologjive. Ajo ka një program të ndihmës sociale në favela Paraisópolis, pranë spitalit.

Albert Einstein gjithashtu pret një shkollë infermierie si dhe një shkollë mjekësore (që nga viti 2016). Që nga viti 2022, do të inaugurohet një diplomë e re universitare në administrim biznesi me theks në menaxhimin e organizatave shëndetësore.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.