Diplomacia “mollë dhe mjaltë” e Izraelit në Shqipëri

Viti 2022 konsolidoi edhe më tej marrëdhëniet e shkëlqyera midis Shqipërisë dhe Izraelit.


Diplomacia izraelite në Tiranë vijoi edhe në vitin 2022 në stilin e saj të “ëmbël”: mollë dhe mjaltë, siç edhe përkufizohet Shteti i Izraelit, veçanërisht kur është festa hebraike e Pessah.

Ish-ambasadori Noah Gal Gendler përfundoi misionin e tij në gusht 2022, i pasuar nga Galit Peleg, me të dy që u shfaqën shumë dinamikë me takimet e tyre të shumta zyrtare dhe jozyrtare, por edhe si promovuesë të turizmit shqiptar, krahas atij izraelit për shqiptarët.

Lidhja e hershme disa qindravjeçare midis popullit shqiptar dhe atij hebre, vlerësimi dhe falenderimi i përhershëm i autoriteteve izraelite për rolin e shqiptarëve në shpëtimin e hebrenjve gjatë Holokaustit të Luftës së Dytë Botërore, aktivitetet e përbashkëta në fushën e kulturës, ku veçohet Java e Izraelit në Shqipëri, në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Kulturës, evidentuan edhe një herë potencialin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

Vizita e Kryeministrit Edi Rama në Izrael (23-24 tetor) ishte dhe momenti më domethënës. Takimet e tij me Presidentin Isaac Herzog, Kryeministrin Yair Lapid, Kryetarin e Parlamentit Micky Levi, ministrin e Financave Avigdor Liberman dhe kreun e opozitës, Benjamin Netanyahu (kryeministri i ardhshëm) i dhanë një shtysë të rëndësishme raporteve dypalëshe.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, zhvilloi më 22 dhjetor ceremoninë e ndezjes së qiriut të pestë me rastin e festës hebraike, Hanukkah, ku të pranishëm ishin edhe ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, zv.ambasadori Harout Baghamian, si dhe ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka. Rama mori pjesë gjithshtu, në ndezjen e qiriut të 8-të të Hanukkah, organizuar nga Kryerabini Yoel Kaplan, më 25 dhjetor.

***

AMBASADORI NOAH GAL GENDLER

30 mars – Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, së bashku me ambasadorin e Izraelit në Tiranë Sh.T.Z. Noah Gal Gendler nënshkruan programin e bashkëpunimit midis dy qeverive tona për periudhën 2022-2025, i cili do të forcojë me tej bashkëpunimin mes Shqipërisë dhe Izraelit në fushat e arsimit, shkencës, kulturës, rinisë dhe sportit.

18 maj – Në praninë e kryeministrit Edi Rama, kreun e bordit të Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim The_AADF, Michael Granoff dhe arkitektët e studios izraelite Kimmel Eshkolot Architects u prezantua projekti i Muzeut Hebraik Shqiptar, që do të ndërtohet në Vlorë.

1 qershor – Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler u prit nga drejtues të Universitetit Europian të Tiranës. Një fokus të veçantë zuri edhe lidhja e akademisë me tregun e punës, sidomos bashkëpunimi me kompanitë izraelite në fushën e Teknologjisë së Informacionit.

8-16 Qershor 2022 – U mbajt ne Tirane, Java e Kultures Izraelite, ne kuadër te Javëve Ndërkombëtare te Kulturës. Gjate ketyre diteve publikut iu ofruan aktivitete te formateve te ndryshme, duke krijuar atmosfere interesante ne skenat e mbyllura dhe openair te kryeqytetit.

9 qershor – Ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, merr pjesë në përurimin e romanit “Djali me biçikletë” të shkrimtarit izraelit Eli Amir, në mjediset e Universitetit Europian të Tiranës.

10 qershor – Golda Meir është kryeministrja e parë grua e Izraelit. Gjatë viteve 1969 – 1974 ajo ndryshoi rrjedhën e shumë ngjarjeve në Lindjen e Mesme e si rrjedhojë historinë e gjithë botës. Në botë ajo njihet si “Gruaja e Hekurt e Izraelit” dhe “Mbretëresha e Hebrejve”. Nw Akademinë e Filmit Marubi u shfaq filmi “Golda”, ku mori pjesw edhe Ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler.

10 qershor – Në Javën Kulturore të Izraelit u çel në Tiranë ekspozita “Jerusalemi nuk është thjesht një qytet”, një përmbledhje e 100 fotografive të autorit Dmitry Brickman, që tregojnë gamën e gjerë të trashëgimive fetare dhe kulturore të qytetit të shenjtë të Jeruzalemit. Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti dhe ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler vizitoi sot këtë ekspozitë, ku vlerësoi punimet e ekspozuara.

13 qershor – Historia e Izraelit si shtet ”Start-up”. Cili është ndryshimi në qasjen e Izraelit ndaj inovacionit dhe sipërmarrjes? Sa ndryshe është Jerusalemi nga Tel Avivi? Jerusalemi, një rast studimi se si të ndërtohet një komunitet dhe një ekosistem nga e para dhe një prezantim i historisë së AtoBe Startup Accelerator, si një rast studimi i suksesshëm i një qendre akademike të inovacionit dhe sipërmarrjes. Me Michael Mizrahi.

14 qershor – Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë së Shqipërisë, Belinda Balluku, priti një takim ambasadorin Noah Gal Gendler. Në takim u diskutua mbi mundësitë e rigjallërimit të linjave të transportit ajror mes dy vendeve  dhe gjithashtu mbi mundësitë e bashkëpunimit në sektorët ku Izraeli sot është një vend lider, eksperienca e të cilit është gjithmonë e mirëpritur.

16 qershor – Në Javën dedikuar Kulturës Izraelite ndalet në QSUT në pavionin e pediatrisë, ku u zhvilluan aktivitete të ndryshme për pacientët e vegjël të spitalit. Mes fëmijësh drejtoresha e Përgjithshme e QSUT-ës mikpriti Ambasadorin e Izraelit në Shqipëri Z. Noah Gal Gendler dhe zv/ Ministren e Kulturës znj. Meri Kumbe.

21 qershor – Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Edona Bilali, priti Ambasadorin e Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler dhe Michael Mizrahi, ekspert i ekosistemit të Startup-eve në Izrael.

28 qershor – Ambasadori Noah Gal Gendler, mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”, ku ishin të pranishëm edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca.

1 gusht – Kryetari i Bashkisë Bulqizë, Lefter Alla priti në një vizitë Ambasadorin e Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler. Takimi u fokusua kryesisht në mundësitë që ka Bulqiza në bujqësi dhe në mbështetjen e shtetit të Izraelit për të sjellë eksperiencën e atjeshme për fermerët bulqizakë.

26 gusht – Në takimin e zhvilluar me kryetarin e Bashkisë z. Ilir Xhakolli, Ambasadori Noah Gal Gendler u njoh me Pogradecin, historinë e tij, traditat, kulturën etj, si dhe projektet e zbatuara apo ato që do të zbatohen në të ardhmen.

6 shtator – Në Durrës u shfaq filmi “Vals me Bashirin”, i një prej kolosëve të kinemasë dhe filmit autor në botë, regjisorin Ari Folman, fitues i Golden Globe dhe nominuar për “Oscar”. Mori pjesë, ambasadori i Izraelit në Tiranë.

9 -10-11 Shtator– U zhvillua International Jazz Festival inAlbania, Edicioni XI-te. Izraeli shenoi pjesemarrjen e 11-te ne kete Festival dhe u prezantua nga artistet eminente, Ari Erev (piano),  Daphna Levy (singer) dhe Daphna Yanay (tambur); Ata jo vetem performuan me sukses programin e tyre, por bashkepunuan artistikisht dhe me artistet shqiptare ne trio dhe quartet.

***

AMBASADORJA GALIT PELEG

18 shtator – Presidenti i Republikës, Bajram Begaj pranoi Letrat Kredenciale nga Ambasadorja e Shtetit të Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

21 shtator – Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti në një takim kortezie ambasadoren Peleg, ku u evdientua bashkëpunimi në IT, Zonën Ekonomike, Agro & Turizëm, etj.

30 shtator, Ambasadorja Peleg vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë), që po ndërtohet në zonën e Farkës, bazuar mbi modelin izraelit.

3 tetor –  Ambasadorja Peleg zhvilloi një takim me ministren e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj. Në fokus të bisedimeve ishin investimet izraelite në Shqipëri.

4 tetor – Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, priti në një takim ambasadoren Peleg. Vitet e fundit bashkëpunimi është intensifikuar në shumë fusha: politike, ekonomike, kulturore, turizëm, mbrojtje etj.

14 tetor – Ambasadorja Galit Peleg, zhvilloi një takim me Kryetarin e Bashkise se Beratit, Ervin Demo. Nder te tjera u diskutua per bashkepunime ne fusha te ndryshme me interes per komunitetin dhe Bashkine Berat.

19 tetor – Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka.

3 nëntor – Ambasadorja Peleg, u takua me deputeten e Partisë Socialiste, Mimi Kodheli, njëherësh edhe nënkryetaren e Asamblesës Parlamentare të NATO-s. Fokusi i bisedimeve ishin antisemitizmin dhe pozicionet e Shqipërisë dhe Izraelit në arenën ndërkombëtare.

4 nëntor – Ambasadorja Peleg, e shoqëruar nga zv.ambasadori Hanout Baghamian u takua me Ministren e Kulturës, Elva Margariti. Në fokus ishte bashkëpunimi në projektet e kulturës dhe trashëgimisë dhe Muzeu Kombëtar Hebre në Vlorë.

8 nëntor – Ambasadorja Galit Peleg u takua sot me Ministren e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro. U diskutuan mundësitë për të tërhequr turistë në dy vendet si dhe përfshirjen e inovacioneve izraelite në ujë dhe energjinë e gjelbër.

9 nëntor – Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku takon Ambasadoren Peleg, ku u theksua gatishmëria për të zgjeruar bashkëpunimin në fushat e sipërcituara, veçanërisht në fushën e krimit kibernetik, nisur edhe nga sulmi i hakerave iranianë në sistemin digjital shqiptar. Gjithashtu, vlerësua bashkëpunimi i mirë mes Policisë shqiptare dhe agjencive ligjzbatuese izraelite.

19 nëntor – Ambasadorja Peleg, zhvilloi një vizitë në selinë e Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve në Tiranë. Ambasadorja u prit nga Haxhi Dede Edmond Brahimaj.

21 nëntor – Zëvendësambasadori i Izraelit në Shqipëri, Haraout Baghamian, zhvilloi një takim me Meri Shahinin, drejtoreshë e departamentit të Lindjes së Mesme në Ministrinë e Jashtme të Shqipërisë që mbulon edhe Izraelin.

1 dhjetor – Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, ku diskutuan për edukimin e brezave të rinj për historinë tonë të përbashkët si dhe për trajnimin e profesionistëve shqiptarë me MASHAV në Izrael.

13 dhjetor – ambasadorja Galit Peleg, zhvilloi një takim me Rektorin e Universiteti të Tiranës, Prof. Artan Hoxha, ku diskutuan mundësitë e bashkëpunimit ndërmjet institucioneve akademike midis dy vendeve. Aktualisht, Universiteti i Tiranës ka nënshkruar tashmë marrëveshje me dy Universitete Izraelite.

22 dhjetor – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, zhvilloi më 22 dhjetor ceremoninë e ndezjes së qiriut të pestë me rastin e festës hebraike, Hanukkah, ku të pranishëm ishin edhe ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, zv.ambasadori Harout Baghamian, si dhe ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka.

23 dhjetor – Ambasadorja Peleg ndez qiriun e gjashtë të Hanukkah pasdite përpara se të hynim në ditën e Shabbatit. Në shtëpinë e saj ajo ftoi krerët e komuniteteve fetare në Shqipëri: ortodoksë, katolikë, myslimanë, ungjillorë, bektashinj, deputetë dhe njerëz të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë që merren me Izraelin.

 

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023