Ambasadorja Peleg: Faleminderit Shqipëri për miqësinë e vërtetë ndaj Izraelit!

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, falënderoi Shqipërinë, për mbështetjen ndaj Izraelit në Rezolutën e OKB për Palestinën.


Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, përmes një postimi falënderoi Shqipërinë, për mbështetjen ndaj Izraelit në Rezolutën e OKB për Palestinën.

“Faleminderit Shqipërinë për miqësinë tuaj të vërtetë! 🇮🇱🤝🇦🇱”, shkruan ambasadorja në Twitter.

Shqipëria bashkoi votat me Izraelin në Rezolutën e OKB për Palestinën. Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi të premten një rezolutë që kërkon që Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë të peshojë mbi konfliktin izraelito-palestinez, “aneksimin” izraelit dhe “statusin ligjor të okupimit”.

Rezoluta e promovuar nga palestinezët u miratua me 87 vota pro, 26 kundër dhe 53 abstenime.

Izraeli, Shqipëria, SHBA, Britania e Madhe, Australia, Austria, Kanadaja, Gjermania dhe Italia votuan kundër rezolutës së së premtes.

Kina, Irani, Irlanda, Polonia, Portugalia, Rusia dhe Arabia Saudite ishin mes atyre që votuan pro, së bashku me shtetet myslimane ose arabe me të cilat Izraeli ka marrëdhënie duke përfshirë Egjiptin, Jordaninë, Marokun, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin, Sudanin dhe Azerbajxhanin.

Franca, Brazili, Danimarka, Finlanda, Japonia, Holanda, Suedia dhe Zvicra abstenuan.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.