Celulari mund t’iu tregojë cilësinë e frutave me një foto

Pothuajse gjysma e frutave dhe perimeve të freskëta në botë shkojnë dëm. Startapi izraelit Clarifruit ka zgjidhjen


Pothuajse gjysma e frutave dhe perimeve të freskëta në botë shkojnë dëm. Të gjithë kemi parë banane të zeza në tasin e frutave, kastraveca të mbuluara me lesh të bardhë në pjesën e pasme të frigoriferit ose fruta të buta që mykohen në një ekspozitë dyqani.

Tani merrni parasysh mbetjet që ndodhin në shkallë industriale. Dërgesat e tëra hidhen në mbeturina rregullisht, me një kosto prej 900 miliardë dollarësh në vit në mbarë botën. Kjo është 45 për qind e gjithçkaje që është rritur.

Në Australi, studiuesit e universitetit zbuluan se mbi 85 për qind e domateve të ngrënshme nga një fermë e caktuar në Queensland po hidheshin thjesht sepse ishin shumë të mëdha, shumë të vogla ose kishin formë të gabuar.

Aplikacioni Clarifruit mat me saktësi madhësinë, ngjyrën dhe atributet e tjera të frutave dhe perimeve.

Por një nga arsyet më të mëdha për hedhjen e produkteve të freskëta është se blerësit dhe shitësit nuk flasin të njëjtën gjuhë.

Askush nuk bën një porosi për një dërgesë domate. Ato përcaktojnë madhësinë e domateve, ngjyrën, çfarë defektesh do të pranojnë (nëse ka), sa të ëmbla janë, sa të forta janë, sa acide dhe sa të pjekura. Gjithçka shtohet, në mënyrë tipike, në një dokument prej 20 faqesh.

Pak ka ndryshuar në mënyrën se si janë vlerësuar prodhimet e freskëta gjatë 70 viteve të fundit. Ka shumë hapësirë për gabime dhe keqkuptime kur inspektimet mbështeten në gjykimin njerëzor. Dhe kjo çon në shumë mbeturina.

Nëse arrin një dërgesë që nuk plotëson specifikimet e sakta, blerësit mund të negociojnë për çmimin ose ta refuzojnë atë plotësisht. Si rezultat, tonelatat e frutave dhe perimeve të ngrënshme mund të përfundojnë duke u hedhur.

Zgjidhja, thotë startup-i izraelit Clarifruit, është një metodë e automatizuar e fuqizuar nga AI për klasifikimin objektiv të frutave dhe perimeve, duke përdorur fotografitë e marra në një smartphone.

Inteligjenca artificiale i është shfaqur 100,000 fotografive të frutave dhe perimeve dhe ka mësuar të analizojë produktet e freskëta pavarësisht nga kushtet e ndriçimit, lloji i telefonit të përdorur ose këndi i figurës.

Këto fotografi, plus të dhënat mbi atributet e brendshme, si qëndrueshmëria dhe ëmbëlsia, të matura me pajisje standarde të industrisë – një durometër dhe një refraktometër – janë baza e një raporti të plotë dhe objektiv të klasifikimit.

Do të thotë që të gjithë në zinxhirin e furnizimit e kuptojnë saktësisht se çfarë po blejnë ose shesin. Pra, kur shitësi thotë se domatet e tyre janë të klasës B, blerësi e di saktësisht se çfarë të presë.

“Teknologjia jonë e vizionit kompjuterik përdor AI për të siguruar që inspektimet janë plotësisht objektive,” thotë Elad Mardix, CEO dhe bashkëthemelues i kompanisë, “dhe mos u mbështetni te menaxherët e QC (kontrollit të cilësisë) njerëzore që shikojnë një dërgesë dhe bëjnë një gjykim manual. të cilat mund të ndryshojnë nga inspektor në inspektor, ose në kohë të ndryshme të ditës.

“Në një botë të përsosur nuk do të kishte një mospërputhje cilësie.” Por ka tre probleme, thotë ai. “E para është që shitësi dhe blerësi nuk flasin të njëjtën gjuhë për sa i përket cilësisë.

“Problemi numër dy është procesi i inspektimit të cilësisë. Është një person që në të vërtetë përdor kalibrat për të matur frutat, dhe ai shikon një gamë ngjyrash, për të vlerësuar ngjyrën. Është manual, subjektiv dhe jokonsistent.

“Dhe problemi numër tre është mungesa e informacionit në kohë reale.” Prodhimet e freskëta ndryshojnë nga dita në ditë gjatë kohës kur korren, ruhen dhe transportohen.

Çdo blerës ka kërkesat e veta të veçanta. Clarifruit standardizon mënyrën se si maten këto kërkesa, në mënyrë që, për shembull, blerësi dhe shitësi të kuptojnë se cila nuancë e kuqe është e pranueshme për një domate dhe çfarë jo.

“Nuk keni më nevojë të dërgoni një PDF prej 20 faqesh që përcakton se si furnizuesi duhet të inspektojë furnizimin dhe notën. Ju thjesht u jepni atyre akses në specifikat tuaja të cilësisë në platformën cloud. Dhe ata do të kryejnë QC-në e tyre (kontrollin e cilësisë) bazuar në këtë”, thotë Mardix.

“Nuk ka asnjë tjetër në botë që po ofron një platformë kontrolli të cilësisë të fuqizuar nga AI për prodhime të freskëta. Ëndrra ime është të bëhem folje. Ashtu si Google.”

Ai beson se Clarifruit mund të bëhet një masë standarde për cilësinë e produkteve të freskëta, kështu që njerëzit në industri thjesht do të thonë “a mund ta bëni këtë për mua?”

Nuk ka të bëjë vetëm me reduktimin e mbetjeve. Ka të bëjë gjithashtu me maksimizimin e fitimit. “Ne u japim këtyre djemve njohuri të zbatueshme në kohë reale, në mënyrë që ata të marrin vendime bazuar në të dhëna dhe jo në intuitë,” thotë Mardix.

Historia e Clarifruit filloi në vitin 2018 pasi bashkëthemeluesi Avi Schwartzer, zgjodhi një klementinë çuditërisht të butë nga një pemë në oborrin e shtëpisë së tij.

“Kam pasur një moment eureka që përfundimisht do të më çonte në bashkëthemelimin e Clarifruit,” tha ai.

“Duke gjetur asnjë mjet nga fundi në fund në treg që mund të kryente me saktësi kontrollin e kontrollit të frutave dhe perimeve, vendosa ta zhvilloj një të tillë vetë.

“Gjatë rrugës, zbulova se mënyra se si mblidhen dhe vlerësohen frutat dhe perimet pothuajse nuk ka ndryshuar në dekada.

“Në fakt, ndërsa transformimi dixhital po revolucionarizon çdo industri nën diell, QC e frutave dhe perimeve ka mbetur në hije.”

Sot ajo thotë se ka 25 nga markat më të mëdha globale si klientët e saj, duke përfshirë Dole, një nga prodhuesit më të mëdhenj të frutave dhe perimeve në botë me të ardhura 6.5 miliardë dollarë në vitin 2021, Mucci Farms, specialistët kanadezë të domates, Zespri, tregtari më i madh në botë i fruta kivi, prodhuesi global i frutave SanLucar dhe mollët Pink Lady.

Ju mund të mendoni se zgjidhja e Clarifruit ka nevojë që të gjithë të jenë në bord për të punuar, nëse synon të standardizojë kontrollin e cilësisë, por nuk është kështu, thotë Mardix.

“ROI (kthimi nga investimi) duhet të jetë bindës, në një bazë të pavarur,” thotë ai. “Ata do të gëzojnë diku nga 50 deri në 75 për qind kursim në kohën e inspektimit dhe koston, sepse është automatik. Dhe ne do të ndihmojmë një kultivues ose një shitës me pakicë për të reduktuar refuzimet tuaja dhe për të reduktuar mbeturinat.” /NoCamels

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

BE dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit si ‘përshkallëzim të paprecedentë’

Bashkimi Evropian dënoi ashpër sulmin e drejtpërdrejtë ajror të Iranit ndaj Izraelit.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.