Izraeli ka jetëgjatësinë e 10-të më të lartë në botë

Jetëgjatësia mesatare në Izrael është 83.49 vjeç, krahasuar me 85.29 në Hong Kong dhe 75.73 në Letoni


Nga Abigail Klein Leichman

Izraelitët gëzojnë jetëgjatësinë e 10-të më të lartë në botë, sipas një raporti nga NiceRx bazuar në të dhënat për vendet e OECD nga Worldometer’s Jetëgjatësia e Popullsisë Botërore.

Jetëgjatësia mesatare në Izrael është 83.49 (81.98 për meshkujt dhe 84.91 për femrat) sipas NiceRx, një projekt që i ndihmon amerikanët të kenë akses në barna me recetë të përballueshme.

Hong Kongu doli në vendin e parë me një jetëgjatësi mesatare prej 85.29. Vendet e tjera të renditura mbi Izraelin ishin Japonia, Zvicra, Singapori, Italia, Spanja, Australia, Islanda dhe Koreja e Jugut. Letonia ka jetëgjatësinë më të shkurtër nga vendet e profilizuara, mesatarisht 75.73 vjet.

NiceRx zbuloi gjithashtu se Izraeli renditet në vendin e 27-të nga 39 vende për shpenzimet shëndetësore për frymë, duke arritur në 3057 dollarë në vitin 2021. Shtetet e Bashkuara u renditën të parat në shpenzimet shëndetësore për frymë, në total 12318 dollarë.

Dhe, mesatarisht, izraelitët presin 1.6 ditë për të marrë një takim për operacionin e kataraktit, gjurit ose zëvendësimit të ijeve. Kjo e vendos Izraelin në vendin e 13-të në pritjet e kujdesit shëndetësor, shumë më poshtë tre të parëve (Norvegji, Australi, Kanada).

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike