Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart – të lulëzonte


Nga David Suissa

Një nga problemet me nevojën për të mbrojtur gjithmonë veten është se mund të humbisni pamjen e madhe. Në vitet e fundit, me rritjen e antisemitizmit dhe anti-sionizmit, komuniteti pro-izraelit ka kaluar shumë nga koha e tij në mbrojtje. Ata që urrejnë sulmojnë, komuniteti kundërpërgjigjet. Energjia jonë është në luftë.

Por në ditë si Yom Ha’atzmaut, Dita e Pavarësisë së Izraelit, kur ne festojmë vetë ekzistencën e shtetit hebre, mund të marrim një kohë të shkurtër nga aktiviteti dhe të mrekullohemi nga tabloja e madhe.

E bëra këtë këtë muaj kur fola në një ngjarje Yom Ha’atzmaut në Teatrin Saban. U mrekullova me “pesë mrekullitë e Izraelit”, mrekulli që mund të humbasin në kaosin e ciklit të lajmeve të përditshme.

Mrekullia e parë është ideja e një populli që priti 1900 vjet për t’u kthyer në shtëpi. Pasi judenjtë u mërguan nga Jeruzalemi dhe panë tempullin e tyre të dytë të shkatërruar në vitin 70 të es, si qëndruan kaq të duruar për kaq gjatë? Si është e mundur që mbi 19 shekuj ata nuk hoqën dorë kurrë nga ëndrra e tyre?

Natyrisht, na ndihmoi që na kujtohej ëndrra jonë në lutjet dhe ritualet e përditshme si dasma, rrethprerja dhe sederi i Pashkës. Këto rituale mbanin ëndrrën, ditë pas dite, shekull pas shekulli. Dhe më pas, 74 vjet më parë, durimi dhe lutjet tona më në fund u shpërblyen.

Disa vjet pas momentit më të errët në historinë hebraike, pas shekujsh në të cilët ne dëshiruam, u lutëm, shpresonim dhe ëndërronim, hebrenjtë më në fund u kthyen në shtëpi në Sion. Kjo është mrekullia më dramatike nga të gjitha.

Por përpara se të kishim një shans për të festuar, na duhej një mrekulli e dytë: të luftonim pesë ushtri arabe, misioni i vetëm i të cilave ishte të na çonin në det. Unë kisha dy xhaxhallarë në atë luftë. Kam lexuar historitë e jashtëzakonshme të trimërisë dhe shkathtësisë. Mënyra se si një ushtri e zhveshur luftoi pesë armiq shumë më të mëdhenj dhe e shpëtoi vendin në lindjen e tij, është një nga mrekullitë më të mëdha, por shpesh të anashkaluara hebreje.

David Suissa

Mrekullia e tretë ishte mbijetesa e shtetit hebre gjatë 74 viteve të fundit përballë armiqve të betuar për shkatërrimin e tij. Izraeli ka mbizotëruar herë pas here në fushën e betejës, kundër bombave vetëvrasëse, raketave, tuneleve, thikave dhe dronëve dhe pothuajse çdo kërcënimi tjetër fizik vdekjeprurës. Fakti që ne vazhdojmë të mbizotërojmë kundër forcave të pamëshirshme që nuk mund ta pranojnë vetë ekzistencën e Izraelit është mrekullia e përditshme e Izraelit.

Një forcë më e lartë na dërgoi mrekullinë e katërt – vendi më i fuqishëm në historinë e njerëzimit vazhdon të mbështesë Izraelin. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes mosmarrëveshjeve politike, madje edhe mosmarrëveshjeve, nuk e kanë braktisur kurrë shtetin hebre. Nuk mund ta marrim kurrë si të mirëqenë këtë mrekulli.

Mrekullia e pestë mund të jetë më goditja nga të pestët. Në një lagje kaq armiqësore, Izraeli kishte çdo justifikim për të zhvilluar një qëndrim mbrojtës, një mentalitet bunker, një shoqëri të fiksuar pas mbrojtjes dhe mbijetesës me çdo kusht. Në vend të kësaj, ndërsa mbronte veten, gjeti chutzpah, imagjinatën dhe përpjekjen për të krijuar një shoqëri të gjallë dhe të hapur që nderon demokracinë dhe feston jetën.

E shqetëson mendjen sesi një vend i vogël në mes të një rajoni kaq të dhunshëm është bërë zili i botës në kaq shumë fusha. Nga risitë në teknologjinë mjekësore dhe dixhitale në bujqësi, në sigurinë kibernetike te dizajni, muzika, kultura dhe argëtimi, ky vend i vogël nuk ka reshtur kurrë së godituri mbi peshën e tij.

Është e lehtë të harrohet kjo mrekulli e pestë në mes të dënimeve të BDS-së dhe Kombeve të Bashkuara dhe rritjes së antisemitizmit në mediat sociale që fshihet pas anti-sionizmit. Por edhe për kritikët e Izraelit, arritjet e jashtëzakonshme të shtetit hebre është e pamundur të mohohen.

Kjo është mrekullia e pestë e Izraelit: nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart – të lulëzonte.

Ndërsa përfundova fjalët e mia për Yom Ha’atzmaut: Mënyra më e mirë për të nderuar paraardhësit tanë që dëshiruan për shekuj me radhë të ktheheshin në shtëpi, gjashtë milionët që humbëm në Holokaust dhe ushtarët e rënë që vdiqën për të mbrojtur atdheun e tyre, nuk është të mbijetosh, por të lulëzojnë.

Am Israel Chai, Populli i Izraelit lulëzon.

David Suissa është kryeredaktor dhe botues i Tribe Media Corp dhe Jewish Journal. Ai mund të kontaktohet në [email protected]

Lexo më shumë

Bashkëpunimet e frytshme Shqipëri-Izrael, Spiropali pret ambasadoren Peleg

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, pret ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Gaby Portnoy: Kupola mbrojtëse kibernetike e Shqipërisë e lidhur me kupolën në Izrael

Shqipëria dhe Izraeli nënshkruan të mërkurën e 1 shkurtit një memorandum bashkëpunimi mes palëve për sigurinë kibernetike në Tel Aviv.

Shqipëri

Infrastruktura kritike në sektorin bankar, Tafa viziton CERT-in e Izraelit

Drejtori i Përgjithshëm i AKCESK, Igli Tafa, takohet me përfaqësues të infrastrukturave kritike në sektorin bankar të Izraelit në Be’er…

Kosove

Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Kosovës nderon Dr. Moshe Landsman

Dr. Moshe Landsman themeloi Departamentin e Psikologjisë në Universitetin e Prishtinës në vitin 2001.

OPED

Homazh për Hava Pinhas Cohen, poeten izraelite të dashuruar me Shqipërinë dhe Kosovën

Hava Pinhas Cohen (1955-2022) - Poetja e ndjerë, botuesja e njohur dhe lektorja e shkëlqyer arteve në Jerusalem

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.