Si po i krijon Izraeli super ushtarët e së ardhmes

Teknologjia do t’iu mundësojë skuadrave luftarake të këmbësorisë të stërviten dhe të luftojnë pa probleme


“Edge of Tomorrow” (Skaji i së Nesërmes), një program inovativ izraelit, është vendosur të revolucionarizojë konceptin e ushtarit të këmbësorisë. Programi u zbulua nga Drejtoria e Kërkimit dhe Zhvillimit të Mbrojtjes (DDR&D) nga Ministria e Mbrojtjes dhe Elbit Systems, një nga kompanitë kryesore që prodhon pajisje elektronike mbrojtëse në Izrael.

Programi përfshin teknologji të rrjetit të luftës për çdo ushtar në një ekip luftarak këmbësorie; është projektuar gjithashtu për të përmirësuar luftën moderne urbane të ekipit luftarak, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Izraelit.

“Edge of Tomorrow” është një program inovativ që është jashtëzakonisht unik falë ndryshimit tonë në perspektivë. Programi synon të mundësojë vlerën optimale operacionale për ushtarët luftarakë të forcave tokësore duke forcuar sinergjinë mes tyre dhe ekipit të tyre. Programi përfshin një gamë të gjerë teknologjish të avancuara të përdorura nga ushtarët dhe ekipet e tyre, duke çuar në një tërësi shumë më të madhe se shuma e pjesëve të tij”, tha në një deklaratë, nënkoloneli Shlomi Buskila, kreu i Degës LWSOF në DDR&D.

Mayan Lazarovich, zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes të Izraelit, i tha Media Line se programi “Edge of Tomorrow” ka qenë “një përpjekje shumëvjeçare që ka përmirësuar vazhdimisht vdekshmërinë, mbijetesën, ndërgjegjësimin për situatën, qëndrueshmërinë dhe më shumë” të ushtarëve të këmbësorisë.

Një burim i industrisë, i cili dha një shpjegim të thellë të planit për The Media Line, e përshkroi atë si një kostum që përbëhet nga një grup teknologjish të veshur që përfshijnë shumë nënsisteme të lidhura.

Ai tha se do të ketë kostume të specializuara për çdo lloj ushtari në një ekip.

“Ka role të ndryshme brenda një ekipi, kështu që secili merr kostumin e tij specifik dhe gjithçka është e lidhur. Do të ketë një kostum ushtari, një kostum komandanti, një kostum të mprehtë etj.”, tha ai.

Burimi shtoi se ky grup teknologjish përfshin shumë pajisje të ndryshme si ekran google, një mëngë që ndihmon në transmetimin e informacionit brenda grupit, pushkë të kompjuterizuara, sisteme të shikimit të natës, një komponent që mund të ndihmojë në mbajtjen e peshës dhe aftësinë e zbulimit të zjarrit. “Ushtari mund të mbajë një pajisje shumë të vogël që mund të zbulojë drejtimin e zjarrit armiqësor, në mënyrë që të mund të shpërthejë shumë shpejt dhe në mënyrë shumë efektive,” tha ai.

Ai vuri në dukje se duke parë mbrapa midis 50 dhe 100 viteve më parë, kishte vetëm një ndryshim në rritje në aftësitë teknologjike që iu ofruan një ushtari të këmbësorisë.

Tani, tha ai, “ajo për të cilën po flasim është në fakt një ndryshim hapi që përpiqet të sjellë, e dini, transformim të vërtetë teknologjikisht. Ne po shikojmë ushtarin e këmbësorisë dhe në nivel ekipi.”

Ai tha se plani do të përmirësojë ushtarin individual të këmbësorisë dhe ekipin në tërësi: “Jo vetëm një pushkë më e mirë, një armë më e mirë, syze më të mira për shikimin e natës, por ne e shikojmë atë si një aftësi gjithëpërfshirëse.”

Lazarovich tha se plani është ende në zhvillim, dhe koha e nisjes së programit është ende e pasigurt.

“The Edge of Tomorrow është një program i fokusuar në zhvillim. Vendimet në lidhje me nisjen e programit do të merren në të ardhmen”, tha ajo.

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike