Inteligjenca ushtarake e Izraelit, si satelitët spiunë e kontrollojnë botën nga qielli

Janë gjashtë satelitë spiunë në orbitë në të njëjtën kohë, secili plotëson një rreth të plotë rreth tokës çdo 90 minuta


Nga Udi Etzion

Një prej njësive më të ndjeshme të inteligjencës ushtarake kohët e fundit festoi një përvjetor të madh. Kishte madje tortë dhe një kartë për të përgëzuar anëtarët e njësisë për arritjet e vitit të kaluar.

Njësia satelitore e IDF po shënonte shtatë vjet që nga lëshimi i Orbek 10 në orbitë dhe vetëm mysafiri i nderit mungonte. Ishte duke rrethuar tokën në temperaturat -270 ° C (-454 ° F).

Anëtarët e njësisë satelitore IDF (Foto: Michal Shamir)

 

Qendra komanduese e Njësisë 9900 është shumë më pak futuristike ose mbresëlënëse sesa mund të pritej, duke pasur parasysh teknologjinë që po përdor, me ekranet që tregojnë hartat ajrore dhe rrugët satelitore të përshkuara përgjatë mureve.

Ndërsa shumica e qendrave të tilla të komandës punësojnë inxhinierë në të 40-at e tyre, këtu satelitët operohen nga kryesisht femra ushtare 19-vjeçare të zgjedhura pasi ato shkëlqyen në matematikë në shkollën e mesme dhe u vunë në një kurs rigoroz pesë-mujor.

Ushtarët duhet të regjistrohen për të shërbyer një vit më shumë sesa bashkëmoshatarët e tyre që po përfundojnë shërbimin e tyre kombëtar.

“Ne kërkojmë nerds krijues me kredi shtesë në matematikë, fizikë, studime kompjuterike por edhe teatër, arte dhe vallëzim”, thotë Kapiteni S., një inxhinier i hapësirës ajrore 32-vjeçar nga Holon i cili është në fazat e fundit të shtatzënisë.

“Teknologjia nuk është kriteri i vetëm. Ne kemi nevojë për njerëz që mund të zgjidhin problem sepse shpesh hasim situata që kërkojnë vendimmarrje të arsyeshme në kohë reale për t’i dhënë përparësi misioneve satelitore. Ushtarët tanë duhet të dinë se si ta përdorin më mirë këtë burim të vlefshëm. Ndërsa numri i satelitëve në hapësirë ​​po rritet, madhësia e ekipit tonë mbetet e njëjtë, “thotë ajo.

“Ne kemi një lidhje personale me satelitët tanë”, thotë kapiteni S.

“Disa nga punimet tona këtu nuk janë vetëm për të marrë informacione për qëllime të inteligjencës, por edhe për të siguruar jetëgjatësinë e satelitit. Foshnjat tona vlejnë secila prej 100 milionë dollarë dhe ne duhet të jemi në përputhje me problemet e tyre në mënyrë që t’i zgjidhim ato në distancë, ” ajo tha.

“Në njësinë tonë, ne festojmë ditëlindjen e secilit satelit sipas ditës së lëshimit. Puna jonë është shumë stresuese dhe na duhen që këto momente kremtimi të nxjerrin pak avull.”

Ushtarët në njësi e quajnë secilin prej gjashtë satelitëve të tyre operativë “pasuri kombëtare” – dhe me të drejtë.

Njësia u krijua pak më shumë se 40 vjet më parë, me një grusht diehards nga trupat e inteligjencës nën udhëheqjen e Brig. Gjeneral Haim Eshed.

Eshed bindi kryeministrin e atëhershëm Menakhem Begin se, ky komb i vogël dhe jo shumë i pasur ishte i aftë të ndërtonte dhe të lëshonte satelitë spiunë në hapësirë.

Ishte një arritje që kushtonte miliarda dollarë që vetëm superfuqitë si Shtetet e Bashkuara ose ish-Bashkimi Sovjetik kishin arritur.

Tani, pas viteve të përpjekjeve dhe një pjesë të dështimeve, satelitët janë një mjet kryesor në mbledhjen e inteligjencës së Izraelit.

Mediat e huaja shpesh raportojnë për sulmet e pretenduara izraelite pas vijave të armikut, në Siri, Irak, Detin e Kuq dhe Afrikë.

Kohët e fundit raporte të tilla përshkruanin sulme misterioze ndaj anijeve iraniane dhe brenda objekteve bërthamore në Iran. Operacione të tilla nuk mund të kryheshin pa një qarkullim të vazhdueshëm 24/7 të inteligjencës të mundësuar nga satelitët.

Një aeroplan pasagjerësh që fluturojnë në një vend armik siç është kapur nga sateliti Ofek (Foto: Njësia e Zëdhënësit të IDF)

 

Fillimisht, satelitët kishin për qëllim të paralajmëronin Izraelin për shkeljet e mundshme egjiptiane të marrëveshjeve të paqes në Camp David 1979 por me kalimin e kohës (dhe me ndihmën financiare të Afrikës së Jugut, sipas raporteve të mediave të huaja), ata janë bërë një mjet kryesor në luftën kundër Agresioni iranian, zbulimi i vendeve të reja të raketave, anije të dyshimta ose autokolona që transportojnë armë kudo në rajon.

Njësia që operon qendrën satelitore u vlerësua me një lavdërim nga shefi i shtabit të IDF për rolin e saj në suksesin e një operacioni të fshehtë kundër Iranit, të kryer nga degët e ushtrisë dhe agjencia e inteligjencës Mossad.

Janë gjashtë satelitë spiunë në orbitë në të njëjtën kohë, secili plotëson një rreth të plotë rreth tokës çdo 90 minuta, që përkthehet në 96 orbita në një periudhë 24-orëshe ose një në çdo 15 minuta.

Operatorët kanë një dritare prej 15 minutash në të cilën duhet të transmetojnë udhëzimet, të shkarkojnë imazhe dhe të azhurnojnë softuerin ndërsa ata trajtojnë në distancë pajisjet e tyre me madhësi frigorifer, 350 kilogramë që veprojnë në kushtet e vështira të hapësirës.

Ofek 16, sateliti më i ri që u lëshua në korrik 2020, u bë funksional javët e fundit, duke i dhënë Izraelit flotën e saj më të madhe deri më tani.

Edhe ajo po meriton festën, pasi pas një procesi të gjatë që përfshinte kalibrimin e kamerës së saj dhe vendosjen e tij në sistemet e të dhënave të inteligjencës ushtarake, ajo ka filluar të sigurojë imazhe me cilësi më të mirë se çdo paraardhës i tij.

Lëshimi në hapësirë i Ofek 16 në korrik 2020 (Foto: Ministria e Mbrojtjes)

 

“Pjesa më e madhe e punës është planifikuar paraprakisht, por një telefonatë mund të vijë gjithmonë një natë të Premte, nga shefi i Inteligjencës Ushtarake ose shefi i shtabit me një kërkesë të veçantë. Dhe na takon neve t’u sigurojmë atyre imazhet që ata kërkojnë “, thotë 32-vjeçari Lt. M., një inxhinier sistemesh.

“Ne nuk mund të ndajmë asgjë nga këto me familjet tona,” thotë ajo. “Ata janë mësuar me diskrecionin tonë dhe ne të gjithë kemi krijuar një fytyrë pokeri për t’u përdorur kur mediat raportojnë për ngjarje për të cilat kemi punuar”.

Gjashtëdhjetë e dy përqind e operatorëve satelitorë janë femra, duke e bërë atë ndoshta njësinë operative më mbizotëruese të femrave në IDF. Edhe grupi i oficerëve përbëhet kryesisht nga gra.

“Ka qenë kështu që kur fillova shërbimin tim ushtarak,” thotë Kapiten S. Stafi bëri rregullimet e nevojshme për t’i mundësuar asaj që të punonte e izoluar nga të tjerët për të mbrojtur shtatzëninë e saj gjatë pandemisë së koronavirusit.

“Ne nuk jemi ndryshe nga Google ose Facebook. Unë jam në rrugën e duhur për tu promovuar në kolonel dhe askush nuk po vë në dyshim gjininë time. Nuk e di pse funksionon kaq mirë, por po. Unë kam një fëmijë të ri në rrugë dhe një vogëlush në shtëpi dhe unë jam i lumtur të punoj në një mjedis që lejon gratë të lulëzojnë aq shumë sa që gjinia është bërë një çështje jo-problematike.”

Një satelit i Ofek para lëshimit (Foto: Ministria e Mbrojtjes)

Kapiteni H., një inxhiniere sistemesh 24-vjeçare është pjesë e brezit të ri të oficerëve në njësi. Ajo filloi si një operator satelitor kur u regjistrua në ushtri pas shkollës së mesme.

“Kur unë duhej të vendosja nëse do të qëndroja në njësi, kisha oficerë të tjerë të rinj për t’u këshilluar dhe jo vetëm komandantë meshkuj,” thotë ajo.

“Unë akoma marr ndërrime të operatorit satelitor për të qëndruar me shpejtësi dhe për të qenë në gjendje të mbështes ushtarët në detyrë kur ata përballen me një sfidë të vështirë në mes të natës. Ne lehtë mund të humbasim një satelit nëse nuk jemi vigjilent në çdo kohë – dhe ne do të dëshironim të festonim foshnjat tona në hapësirë për një kohë të gjatë “.

/Ynet News/

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.