Pesë filmat më të bukur për Mossad

Shërbimi inteligjent i Izraelit konsiderohet si ndër më të mirët në botë


MOSSAD, shërbimi inteligjent i Izraelit konsiderohet si ndër më të mirët në botë, i themeluar në 13 dhjetor 1949.

Pesë filmat që duhet t’i shikoni patjetër për të njohur Mossad, mund ti gjeni më poshtë:

1. 7 Days in Entebbe (2018)

Është një film thriller aksion i vitit 2018 me regji të José Padilha dhe shkruar nga GregoryBurke. Filmi rrëfen historinë e Operacionit Entebbe, një operacion kundër-terrorizmit i vitit 1976 për shpëtimin e pengjeve.
Trajleri:

2.Operation Finale (2018)

Operacioni Finale është një film dramatik historik amerikan i vitit 2018 me regji nga Chris Weitz nga një skenar i Matthew Orton rreth një operacioni klandestin të vitit 1960 nga komandot izraelite për të kapur ish oficerin e SS Adolf Eichmann dhe për ta transportuar atë në Jerusalem për një gjyq në vitin 1961, i cili akuzohej për krime kundër njerëzimit.
Trajleri:

3.The Debt (2010)

Në vitin 1965, agjentja e re e Mossad, Rachel Singer, në detyrën e saj të parë në terren mbërrin në Berlinin Lindor për t’u takuar me agjentët më me përvojë David Peretz dhe Stefan Gold. Misioni i tyre është të kapin kriminelin nazist të luftës DieterVogel – i njohur si “Kirurgu i Birkenau” për eksperimentet e tij mjekësore mbi hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore – dhe ta sjellin atë në Izrael për t’u përballur me drejtësinë.
Trajleri:

4.Munich (2005)

Munich është një film dramatik spiunazhi i vitit 2005 i prodhuar dhe drejtuar nga Steven Spielberg, bashkëskenarist nga TonyKushner dhe EricRoth. Ai bazohet në librin Hakmarrja e vitit 1984 nga George Jonas, një rrëfim i Operacionit Wrath of God, hakmarrja e fshehtë e qeverisë izraelite kundër Organizatës për Çlirimin e Palestinës pas masakrës së Mynihut në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1972.

Trajleri:

5.The angel (2018)

The Angel është një film thriller spiunazhi izraelit i drejtuar nga Ariel Vromen dhe me aktorë Marwan Kenzari dhe Toby Kebbell. Është një përshtatje e librit jo-fiction The Angel: The Egyptian Spy Who Saved Israel, shkruar nga Uri Bar-Joseph. Është një rrëfim imagjinar i një Ashraf Marwan, një zyrtar i lartë egjiptian i cili u bë agjent i dyfishtë për të dy vendet dhe ndihmoi në arritjen e paqes mes dy shteteve.

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike