Pesë filmat më të bukur për Mossad

Shërbimi inteligjent i Izraelit konsiderohet si ndër më të mirët në botë


MOSSAD, shërbimi inteligjent i Izraelit konsiderohet si ndër më të mirët në botë, i themeluar në 13 dhjetor 1949.

Pesë filmat që duhet t’i shikoni patjetër për të njohur Mossad, mund ti gjeni më poshtë:

1. 7 Days in Entebbe (2018)

Është një film thriller aksion i vitit 2018 me regji të José Padilha dhe shkruar nga GregoryBurke. Filmi rrëfen historinë e Operacionit Entebbe, një operacion kundër-terrorizmit i vitit 1976 për shpëtimin e pengjeve.
Trajleri:

2.Operation Finale (2018)

Operacioni Finale është një film dramatik historik amerikan i vitit 2018 me regji nga Chris Weitz nga një skenar i Matthew Orton rreth një operacioni klandestin të vitit 1960 nga komandot izraelite për të kapur ish oficerin e SS Adolf Eichmann dhe për ta transportuar atë në Jerusalem për një gjyq në vitin 1961, i cili akuzohej për krime kundër njerëzimit.
Trajleri:

3.The Debt (2010)

Në vitin 1965, agjentja e re e Mossad, Rachel Singer, në detyrën e saj të parë në terren mbërrin në Berlinin Lindor për t’u takuar me agjentët më me përvojë David Peretz dhe Stefan Gold. Misioni i tyre është të kapin kriminelin nazist të luftës DieterVogel – i njohur si “Kirurgu i Birkenau” për eksperimentet e tij mjekësore mbi hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore – dhe ta sjellin atë në Izrael për t’u përballur me drejtësinë.
Trajleri:

4.Munich (2005)

Munich është një film dramatik spiunazhi i vitit 2005 i prodhuar dhe drejtuar nga Steven Spielberg, bashkëskenarist nga TonyKushner dhe EricRoth. Ai bazohet në librin Hakmarrja e vitit 1984 nga George Jonas, një rrëfim i Operacionit Wrath of God, hakmarrja e fshehtë e qeverisë izraelite kundër Organizatës për Çlirimin e Palestinës pas masakrës së Mynihut në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1972.

Trajleri:

5.The angel (2018)

The Angel është një film thriller spiunazhi izraelit i drejtuar nga Ariel Vromen dhe me aktorë Marwan Kenzari dhe Toby Kebbell. Është një përshtatje e librit jo-fiction The Angel: The Egyptian Spy Who Saved Israel, shkruar nga Uri Bar-Joseph. Është një rrëfim imagjinar i një Ashraf Marwan, një zyrtar i lartë egjiptian i cili u bë agjent i dyfishtë për të dy vendet dhe ndihmoi në arritjen e paqes mes dy shteteve.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit