Izraeli krijon robotin pastrues inteligjent të fasadave të grataçielave në Hong Kong

Një startap izraelit që zhvillon robotin e parë autonom të fuqizuar nga Inteligjenca Artificiale


Një startap izraelit që zhvillon robotin e parë autonom të fuqizuar nga Inteligjenca Artificiale, për të pastruar dhe inspektuar fasadat e ndërtesave të larta ka nënshkruar një marrëveshje prej 5.4 milionë dollarësh për mirëmbajtjen dhe mirëmbajtjen e rrokaqiejve në Hong Kong, duke shënuar hyrjen e saj në tregun aziatik.

Verobotics njoftoi të mërkurën se është bashkuar me kompaninë e zgjidhjeve robotike me bazë në Hong Kong, Robocore për të ofruar fillimisht disa dhjetëra robotë gjatë një periudhe prej tre vjetësh rreth qytetit, i cili krenohet me 9,000 ndërtesa të larta. Si pjesë e marrëveshjes, robotët pritet të pastrojnë dhe inspektojnë pjesën e jashtme të ndërtesave të disa prej zhvilluesve më të mëdhenj të pasurive të paluajtshme të qytetit, duke filluar nga tremujori i tretë i 2023.

“Me përqendrimin më të madh të ndërtesave shumëkatëshe në botë, zgjidhjet e Verobotics janë veçanërisht të rëndësishme për Hong Kongun,” tha CEO i Robocore, Roy Lim. “Ne kemi besim se robotët do të vendosen në qindra ndërtesa brenda disa viteve.”

Marrëveshja me Hong Kong-un vjen pasi Verobotics u diplomua nga programi i përshpejtuesit të rritjes së Intel-it Ignite për startup-et, i cili prek ekosistemin teknologjik të Izraelit dhe ndihmon në kultivimin e startup-eve në fazat e hershme në kompani me ndikim të lartë dhe përpara teknologjisë.

Duke parë përpara, Genosar ka plane që Verobotics të vendosë gradualisht pajisjen robotike në tregje të tjera në SHBA, Australi, Hong Kong dhe Izrael.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023