Promovon shqiptarët për shpëtimin e Hebrenjve, “Çertifikatë Mirënjohje” për Alan Schneider

Ambasada e Shqipërisë në Izrael nderoi me “Çertifikatë Mirënjohje”, Alan Schneider, Drejtorin e Bnai Brith Jerusalem


Ambasada e Shqipërisë në Izrael nderoi me “Çertifikatë Mirënjohje”, Alan Schneider, Drejtorin e Bnai Brith World Center Jerusalem, për kontributin e tij të çmuar në promovimin përmes Edukimit të Rinisë/botimit të librit që tregon historinë dhe shembullin shqiptar në shpëtimin e popullsisë së saj hebreje gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Çertifikatën e Mirënjohjes” ia dorëzoi ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj.

Postimi i Ambasadës shqiptare në Izrael

Takimi i mrekullueshëm me Drejtorin e Bnai Brith World Center Jerusalem, Alan Schneider. Shumë mirënjohës për kontributin e tij të çmuar në promovimin përmes Edukimit të Rinisë/botimit të librit që tregon historinë dhe shembullin shqiptar në shpëtimin e popullsisë së saj hebreje gjatë Luftës së Dytë Botërore. Alan Schneider është marrësi i çmimit B’nai B’rith Bisno në vitin 1996 për ekselencë të jashtëzakonshme profesionale. Ai ka iniciuar shumë projekte inovative në Izrael dhe përpjekje bashkëpunuese me anëtarët e B’nai B’rith në mbarë botën.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.