Historia e Parrëfyer e Hebrenjve të Mitrovicës

Morën përfaqësues nga Yad Vashem, zyrtarë të lartë të Ministrisë së Jashtme të Izraelit, komunitetit kosovar në Izrael


Ambasada e Republikës së Kosovës në Jerusalem, në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit organizoi një takim me temë të veçantë: “Historia e Parrëfyer e Hebrenjve të Mitrovicës”, në prani të të mbijetuarve të Holokaustit dhe familjarëve të tyre nga Mitrovica.

Postimi i Ambasadores Demiri

Dje, në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Jerusalem, shënuam Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit me temë të veçantë “Historia e Parrëfyer e Hebrenjve të Mitrovicës”, në prani të të mbijetuarve të Holokaustit dhe familjarëve të tyre nga Mitrovica, përfaqësues të organizata të ndryshme hebraike, përfaqësues nga Yad Vashem, zyrtarë të lartë të Ministrisë së Jashtme të Izraelit, komunitetit kosovar në Izrael dhe shumë të ftuar të tjerë të shquar.

Yesterday, at the Embassy of the Republic of Kosovo in Jerusalem, we marked the International Holocaust Remembrance Day…

Posted by Ines Demiri on Tuesday, January 31, 2023

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike