Infrastruktura kritike në sektorin bankar, Tafa viziton CERT-in e Izraelit

Drejtori i Përgjithshëm i AKCESK, Igli Tafa, takohet me përfaqësues të infrastrukturave kritike në sektorin bankar të Izraelit në Be’er Sheva.


Në përfundim të vizitës zyrtare në Izrael, Drejtori i Përgjithshëm i AKCESK, Igli Tafa, i shoqëruar nga përfaqësues të tjerë të AKCESK dhe përfaqësues të infrastrukturave kritike në sektorin bankar, vizituan CERT-in e Izraelit në Be’er Sheva.

Postimi i Autoriteti Kombëtar CESK

Në përfundim të vizitës zyrtare në Izrael, Drejtori i Përgjithshëm i AKCESK Z. Igli Tafa, i shoqëruar nga përfaqësues të tjerë të AKCESK dhe përfaqësues të infrastrukturave kritike në sektorin bankar, vizituan CERT-in e Izraelit në Be’er Sheva.

Vizita në CERT-IL, takimi me Drejtorin ekzekutiv të CERT-it shtetëror të Izraelit, Z. Erez Tidhar dhe Kordinatoren për Europën në Drejtorinë e Sigurisë Kibernetike të Izraelit Znj. Shelly Korenboim ishte një eksperiencë e vlefshme në funksion të ngritjes së Qendrës Kombëtare të Monitorimit në Shqipëri (National SOC).

Gjithashtu, delegacioni shqiptar vizitoi nga afër Finance SOC në Be’er Sheva, me qëllim implementimin dhe harmonizimin e praktikave më të mira të sigurisë kibernetike në sektorin bankar në Shqipëri.

#cyberresiliency #cybersecurity #cooperation

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Nimrod Yaron: Besojmë fuqishëm në potencialin e bashkëpunimit të biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë

Nimrod Yaron & Co ishte sponsor i "TIRANA - TEL AVIV TECH WEEK", zhvilluar për herë të parë në Shqipëri

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kosove

Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter

OPED

Dita e Kujtesës dhe gabimet e kujtesës

Dalëngadalë, kjo histori është kthyer në një “mit”, që ka depërtuar në kujtesën kolektive të popullit shqiptar, në të gjitha…

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit