Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Kosovës nderon Dr. Moshe Landsman

Dr. Moshe Landsman themeloi Departamentin e Psikologjisë në Universitetin e Prishtinës në vitin 2001.


Ministrja e Arsimit dhe Shkencës të Kosovës, Arbërie Nagavci dhe ambasadorja e Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv, morën pjesë nderimin e Dr. Moshe Landsman, për kontributin e tij dhënë në fushën e arsimit të Republikës së Kosovës.

Profesor Landsman ka mbi dy dekada që e viziton Kosovën, dhe gjatë kësaj kohe kontributi i tij ka qenë shumë i gjerë, intensiv, i vazhdueshëm dhe tejet domethënës.

Landsman është personi që themeloi Departamentin e Psikologjisë në Universitetin e Prishtinës në vitin 2001.

Postimi i Ministres Nagavci

Me shumë kënaqësi nderuam sot kontributin shumëvjeçar të Profesor, Dr. Moshe Landsman dhënë në fushën e arsimit të Republikës së Kosovës. Profesor Landsman ka mbi dy dekada që e viziton Kosovën, dhe gjatë kësaj kohe kontributi i tij ka qenë shumë i gjerë, intensiv, i vazhdueshëm dhe tejet domethënës.

Landsman është personi që themeloi Departamentin e Psikologjisë në Universitetin e Prishtinës në vitin 2001.

Themelimi i Departamentit të Psikologjisë në periudhën pas luftës në Kosovë ishte ngjarje tepër e rëndësishme sa i përket adresimit të shëndetit mendor të popullatës së gjerë dhe burim jetik për zhvillimin e kapitalit njerëzor për ofrimin e shërbimeve këshilluese dhe terapeutike.

Ai ka dhënë kontribut edhe në përkrahjen e vazhdueshme profesionale dhe emocionale për personelin, si dhe inkurajimin e pandalshëm për të qenë njerëzor në misionin e vështirë për ofrimin e shërbimeve terapeutike sa i përket autizimit.

Me angazhimin e tij të pa shoq ka ngritur qendra që ofrojnë programe për shëndetin mendor dhe mbështetje kognitive, psikologjike dhe psikiatrike për të gjithë ata që kanë nevojë – përfshirë fëmijët, studentët dhe të rriturit.

Mirënjohje e përhershme për përkushtimin dhe punën e palodhur të profesor Landsman si dhe për gjithçka që ka bërë për vendin tonë.

Me shumë kënaqësi nderuam sot kontributin shumëvjeçar të Profesor, Dr. Moshe Landsman dhënë në fushën e arsimit të…

Posted by Arbërie Nagavci on Friday, February 3, 2023

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike