Mësuesit kosovarë, në seminarin për Pedagogjinë Inovative në Izrael

Florian Kurteshi, Kreshnike Kabashi dhe Sedat Shkurti ndoqën seminarin në fushën e Pedagogjisë Inovative në Jeruzalem


Florian Kurteshi nga shkolla fillore “Akademia Hello e Arsimit” (“Hello Academy of Education”) në Gjilan, znj. Kreshnike Kabashi nga shkolla fillore “ Meto Bajraktari” në Prishtinë dhe z. Sedat Shkurti nga Shkolla Fillore dhe e Mesme e Ulët “Motrat Qiriazi” në Prizren kanë përfunduar me sukses seminarin gati trejavor në fushën e Pedagogjisë Inovative në Jerusalem të Shtetit të Izraelit.

Gjatë ceremonisë së dorëzimit të çertifikateve ishte e pranishme edhe ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri.

Postimi i Ambasadë së Kosovës në Izrael

Z. Florian Kurteshi nga shkolla fillore “Akademia Hello e Arsimit” (“Hello Academy of Education”) në Gjilan, znj. Kreshnike Kabashi nga shkolla fillore “ Meto Bajraktari” në Prishtinë dhe z. Sedat Shkurti nga Shkolla Fillore dhe e Mesme e Ulët “Motrat Qiriazi” në Prizren kanë përfunduar me sukses seminarin gati trejavor në fushën e Pedagogjisë Inovative në Jerusalem të Shtetit të Izraelit, me ç’rast u janë ndarë certifikata nga organizatori.

Ky seminar u zhvillua nën organizimin dhe mbështetjen e Agjencionit për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ndërkombëtar (MASHAV), pjesë e Ministrisë së Jashtme të Shtetit të Izraelit, në Qendrën e MASHAV për Trajnim Arsimor Aharon Ofri (METC) në Jerusalem. Pjesëmarrësit mësuan për zhvillimin e qëndrueshëm, edukimin teknologjik dhe inovativ dhe mënyrat se si e përdorim teknologjinë në procesin e të mësuarit.

Gjithashtu, ata vizituan shkolla të jashtëzakonshme si Shkollën Fillore “Zhabotinski” në Beit-Shemesh, Shkollën e Mesme “Beit-Gonen” në Jerusalem, Shkollën Fillore “Ramot Weitzman – Yavne”. Atje ata zhvilluan takime të shumta të reja me pedagogë të përkushtuar në Izrael, si dhe mësuan shumë për ndërmarrësinë në arsim dhe panë nga afër qasjen e re në arsim në menaxhimin e projekteve në moshë të re. Mësuan se si zbatohet teknologjia në klasa dhe mënyrat e ndryshme për t’u ndihmuar nxënësve dhe mësuesve. Tutje, ata panë nga afër disa projekte interesante të tilla si Biomimikria dhe Kutia e Imagjinatës (Athens Fund), si dhe mësuan se si duhet vepruar kur përballen me probleme psikologjike në punë ose me nxënës.

Ata patën nderin që të takojnë kryetarin e qytetit Yavne, z. Roei Gabay.

Gjithashtu, ata patën mundësi për të udhëtuar, duke vizituar kështu edhe Detin e Vdekur, Masadën, Detin e Galilesë, Binyaminën, Maale Adumimin dhe Tel Avivin.

MASHAV do të vazhdojë me seminare dhe trajnime në fusha të ndryshme ku sërish do të marrin pjesë përfaqësues nga Republika e Kosovës.
🇽🇰🇮🇱

Z. Florian Kurteshi nga shkolla fillore “Akademia Hello e Arsimit” (“Hello Academy of Education”) në Gjilan, znj….

Posted by Kosovo Embassy Jerusalem on Thursday, February 9, 2023

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike