“Shkurti i Pazakonshëm”, në ekspozitën e Ministrisë së Jashtme të Izraelit edhe ambasadori shqiptar

Dan Oryan: Ministria e Jashtme e Izraelit i kushton rëndësi çështjeve të të drejtave të personave me aftësi të kufizuara


Këtë javë Ministria e Jashtme izraelite, së bashku me këngëtarë, artistë, atletë olimpikë, diplomatë dhe politikanë izraelitë, nisën një ekspozitë të veçantë fotografike, “Shkurti i Pazakonshëm”, për të shënuar Muajin e Ndërgjegjësimit për Aftësinë e Kufizuar të Izraelit.

Ekspozita “Përmbysje” – ose “Hafuch” në hebraisht – paraqet izraelitë të famshëm që mbahen me duar ose pozojnë pranë kolegëve të tyre së bashku me fëmijët me aftësi të kufizuara në vendet ikonike në Izrael. Në ekspozitë është përfshirë një foto unike e ministrit të Jashtëm Eli Cohen së bashku me punonjës të ministrisë së tij me aftësi të kufizuara.

Në foton kryesore të shkrimit është edhe ambasadori shqiptar në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, si dhe Dan Oryan, shefi i Zyrës për Ballkanin në Ministrinë e Jashtme.

Ministria e Jashtme u bashkua me Alumot Or (Rrezet e Dritës), Qendrën për Ndikimin Hebre, së bashku me Fondacionin AlumotOr dhe Haredim LaKetsev për të nisur ekspozitën. Projekti është ideja e ambasadorit Dan Oryan, drejtorit të Departamentit të Ballkanit të ministrisë dhe një trajneri i certifikuar i gjimnastikës.

“Ne kemi krijuar një gjuhë që kuptohet nga të gjithë dhe i lidh të gjithë së bashku,” tha Mickey Hayat, CEO i Haredim LeKetzev, i cili përpiqet të krijojë unitet në shoqërinë izraelite përmes capoeira.

Si i dërguar i Izraelit në Maqedoninë e Veriut, Oryan inicioi një sërë ngjarjesh rreth fëmijëve me aftësi të kufizuara. Ai ftoi kuzhinierë të veçantë për të ndihmuar gatimin në festimin e Ditës së Pavarësisë së Izraelit dhe fluturoi me të rinj me nevoja të veçanta për të marrë pjesë në Marshimin e të Gjallët për të përkujtuar hebrenjtë maqedonas të vrarë gjatë Holokaustit.

“Ministria e Jashtme e Izraelit i kushton rëndësi të madhe çështjeve të përfshirjes dhe sigurimit të të drejtave të personave me aftësi të kufizuara”, tha Oryan në hapje të premten.

Të tjerë të famshëm dhe figura publike në foto përfshijnë diplomatët kroatë, shqiptarë, kosovarë, serbë dhe boshnjakë në Izrael; Kryetari i këshillit rajonal të Abu Ghosh Salim Jaber; Jerusalem Santa Claus Issa Anis Kassissieh, këngëtari/aktori Idan Amedi dhe shumë të tjerë.

Atyre iu bashkuan gjimnastët olimpikë Linoy Ashram, Neta Rivkin, Artyom Dolgopyat, Nicole Zeligman dhe Alex Shatilov, si dhe vetë ambasadori Dan Oryan, duke marrë pjesë në foto.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike