Deputeti Biton: “Chabad of Albania” dhe Kryerabini Yoel Kaplan po bëjnë një punë të shkëlqyer në Shqipëri

Ish-ministri izraelit i Strategjike, Michael Biton, video-mesazh pas vizitës në Shqipëri, më 25-27 janar


Ish-ministri izraelit i Çështjeve Strategjike, deputeti i Knesset, Michael Biton, i cili vizitoi Shqipërinë në kuadër të 31-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Shtetit të Izraelit, organizuar nga “Israeli House of Albania”.

Biton, në një video-mesazh të tij nga Izraeli vlerësoi me nota maksimale punën që po bën Kryerabini Yoel Kaplan në Shqipëri, me hapjen e Sinagogës “Drita e Isakut” (Or Yitzchak).

“Rabini Yoel Kaplan, unë jam krenar për ju, për ndryshimet pozitive që po sjell në Ballkan dhe në Selanik në lidhje me komunitetet hebraike përmes Chabad, veçanërisht në ngritjen e Chabad në Shqipëri.

Vizita në Shqipëri ishte shumë e bukur për mua, për të parë një vend që ka marrëdhënie të shkëlqyera me Izraelin, por edhe me komunitetin hebre që ndjek rrugën e Atit Abraham, dhe që ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin.

Një vend që ka mbrojtur hebrenjtë përmes Besës. Ne nuk do ta harrojmë kurrë Besën e Shqiptarëe, unë personalisht dhe qeveria e Izraelit.

Ne patëm mundësinë të festonim Shabbatin në Sinagogën e Tiranës, të luteshim në Shqipëri, në një vend që të krijon shumë emocione. Unë jam shumë krenar për ju, i dashur Yoel, pasi ju po e bëni gjithçka me shumë dashuri”, thotë në video-mesazhin e tij, Biton, i cili ka shërbyer edhe si ministër për çështjet civile brenda Ministrisë së Mbrojtjes dhe ka qenë për tetë vite Kryebashkiak i Yeruham (2010-2018).

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023