Kryerabini Yoel Kaplan: Jeta e njeriut është gjëja më e rëndësishme në botë!

Kreu i “Chabad of Albania” dhe Sinagogës së Tiranës mori pjesë në një stërvitje të forcave të shpëtim-kërkimit në Zikim të Izraelit.


Nga Dash Frashëri, botues i IzraeliSot.com

Kryerabini i Shqipërisë dhe i Kosovës, Yoel Kaplan, njëherësh edhe drejtuesi i “Chabad of Albania” dhe Sinagogës së Tiranës, “Drita e Isakut” (Or Yitzchak), mori pjesë në një stërvitje shumë të madhe të forcave të shpëtimit dhe kërkimit, të organizuar në Zikim nga Shteti i Izraelit.

“Jeta e njeriut është gjëja më e rëndësishme në botë”, tha Kryerabini Kaplan në një komunikim nga Izraeli për gazetën online “Izraeli Sot”.

“Qëndra stërvitore në Zikim, është një nga më të mëdhatë në botë të këtij lloji dhe është e kompletuar me infrastrukturën dhe mjetet e duhura. Janë profesionistë dhe me përvojë të madhe, pasi kanë shkuar në ndihem të vendeve të ndryshme, përfshirë edhe Shqipërinë, pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, kur ata erdhën në Durrës”, tha Kryerabini Kaplan.

Izraeli ka një përvojë të madhe, për kërkim-shpëtimin e personave në raste tërmetesh, pasi delegacionet e tij kanë qenë thuajse në të gjitha vendet ku ato kanë rënë.

“Izraeli dërgoi një ekip prej 450 personash, delegacioni i dytë më i madh pas Azerbajxhanit që ka shkuar në ndihmë të popullit turk”, tha për gazetën “Izraeli Sot”, Kryerabini Kaplan.

Kryerabini i Shqipërisë ishte pjesë e ekipit të kërkim-shpëtimit të dërguar në Turqi nga Shteti i Izraelit, për të ndihmuar në gjetjen e personave që janë ende nën rrënoja për shkak të tërmetit vdekjeprurës në kufirin midis Turqisë dhe Sirisë, dhe që ka shkaktuar deri tani mbi 46mijë viktima, disa dhjetëra mijëra të plagosur dhe mbi një milion të pastrehë.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.