“Lufta kundër dhunës me bazë gjinore”, diplomohen në Izrael dy eksperte nga Kosova

Berlinda Berisha dhe Samira Kika në kursin e organizuar nga Qendra Golda Meir MASHAV Carmel (MCTC), në Haifa.


Berlinda Berisha, Hetuese Kryesore e Dhunës në Familje në Policinë e Kosovës, dhe znj. Samira Kika, Zyrtare për të Drejtat e Njeriut dhe Diversitet në Policinë e Kosovës, përfunduan me sukses kursin trajnues me temë “Lufta kundër dhunës me bazë gjinore”, të organizuar nga Qendra Ndërkombëtare e Trajnimit Golda Meir MASHAV Carmel (MCTC), në Haifa.

Postimi i Ambasadës së Kosovës

🇽🇰🇮🇱

Edhe dy bashkatdhetare të diplomuara nga kursi i trajnimit të Agjencisë së Izraelit për Bashkëpunim Ndërkombëtar (MASHAV) në kuadër në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Shtetit të Izraelit.

Znj. Berlinda Berisha, Hetuese Kryesore e Dhunës në Familje në Policinë e Kosovës, dhe znj. Samira Kika, Zyrtare për të Drejtat e Njeriut dhe Diversitet në Policinë e Kosovës, e përfunduan me sukses kursin trajnues me temë “Lufta kundër dhunës me bazë gjinore”, të organizuar nga Qendra Ndërkombëtare e Trajnimit Golda Meir MASHAV Carmel (MCTC), në Haifa.

Sot, në MCTC, në Haifa, e Ngarkuara me Punë, znj. Ines Demiri, mori pjesë në ceremoninë e diplomimit të znj. Berisha dhe znj. Kika.
Znj.Demiri falënderoi ngrohtësisht MASHAV që siguron që Repupblika e Kosovës të jetë e pranishme në të gjithë trajnimet e saj, duke mundësuar që zyrtarët tanë të fushave të ndryshme të mësojnë dhe përfitojnë sa më shumë nga përvoja dhe ekspertiza izraelite, por edhe t’i afrojë edhe më shumë qytetarët e dy shteteve tona.

🇽🇰🇮🇱
Edhe dy bashkatdhetare të diplomuara nga kursi i trajnimit të Agjencisë së Izraelit për Bashkëpunim Ndërkombëtar…

Posted by Kosovo Embassy Jerusalem on Thursday, March 2, 2023

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike