Ines Demiri: Dy vite të jashtëzakonshëm në marrëdheniet Kosovë-Izrael!

Dy vjet më parë – më 15 mars 2021 – Kosova hapi zyrtarisht Ambasadën e saj në Izrael


Dy vjet më parë – më 15 mars 2021 – Republika e Kosovës hapi zyrtarisht Ambasadën e saj në Shtetin e Izraelit, në kryeqytetin e vendit, në Jeruzalem.

Kryediplomatja kosovare, Ines Demiri, e ka kujtuar këtë moment me anë të një postimi në rrjetet sociale.

“Përkundër fazës së hershme të marrëdhenieve diplomatike, por duke e përqafuar gjithmonë miqësinë shekullore mes dy popujve tanë, ishin dy vjet të jashtëzakonshëm në avancimin e marrëdhenieve dypalëshe në të gjithë nivelet. Punë edhe më të mira na presin në vitet që vijnë”, shkruan Demiri në reagimin e saj.

Postimi i Ambasadores Demiri

Sot po e shënojmë dyvjetorin e hapjes së ambasadës së shtetit tonë në Jerusalem.

Përkundër fazës së hershme të marrëdhenieve diplomatike, por duke e përqafuar gjithmonë miqësinë shekullore mes dy popujve tanë, ishin dy vjet të jashtëzakonshëm në avancimin e marrëdhenieve dypalëshe në të gjithë nivelet.

Punë edhe më të mira na presin në vitet që vijnë.

Më 25 mars, do të jetë një nder dhe kënaqësi e veçantë ta kemi përfaqësuesen e Republikës së Kosovës në Tel Aviv ku do të përballet me Shtetin e Izraelit në ndeshjen hapëse të kualifikimeve për në Kampionatin Evropian 2024 në Futboll.

????

Sot po e shënojmë dyvjetorin e hapjes së ambasadës së shtetit tonë në Jerusalem.
Përkundër fazës së hershme të…

Posted by Ines Demiri on Wednesday, March 15, 2023

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.